کد خبر : 9439

همتی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عقب‌نشینی غربی‌ها از صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام به علت ایستادگی ملت ایران بود.

حسن همتی  در تشریح اهداف آمریکا از طرح مذاکره با ایران در موضوع برجام گفت: نیت آن ها از ابراز چنین موضوعی کاملا مشخص است چون اگر اهل مذاکره و گفتگو  بودند هیچگاه زیر توافق هسته ای با ایران نمی‌زدند. آمریکا همانطور که اولین کشور امضاء کننده برجام بوده، اولین برهم زننده آن نیز محسوب می شود.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آمریکا در همان روز هایی که عضو برجام بود هیچگاه تعهداتش را اجرایی نکرد در حالی که ایران علاوه بر عمل به پایندی به تعهدات اصلی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را نیز پذیرفت. پس از امضا برجام، تحریم ها نه تنها کاهش پیدا نکرد، بلکه شاهد افزایش گسترده آن ها نیز بودیم و افراد حقیقی،حقوقی و شرکت ها زیادی را مورد هدف قرار داد.

وی تصریح کرد: این اتفاقات نشان دهنده مخالفت آمریکا با ایران قوی و تلاش برای تسلیم کشورمان دربرابر خواسته های قلدرمآبانه اش است. آمریکا، ایران را به عنوان راس محور مقاومت منطقه شناخته و به دنبال تضعیف توان دفاعی، نظامی، موشکی و هسته ای کشورمان است. این در حالی است که رهبر انقلاب بارها بر این موضوع تاکید کردند که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست و به دنبال استفاده صلح آمیز از این فناوری هستیم.   

همتی عنوان کرد: هر انسان عاقلی می داند که نباید به آمریکا اعتماد کرد همانطور که مقام معظم رهبری خطاب به دولت فرمودند هیچ اطمینانی به آمریکا نیست اما اگر می خواهند، بروند مذاکره کنند. مذاکره با آمریکا نتیجه ای جز پشیمانی،دلار 30 هزار تومانی و 8 برابر شدن قیمت اجناس نداشت و تنها فایده آن عدم چرخش چرخ اقتصاد و سانتریفیوژ ها بود.  

سیگنال هایی که می توانند برای ایران خطر ساز باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها گفت: مصوبه مجلس در برابر زورگویی های آمریکا و متحدانش در برجام ایستادگی کرد که نتیجه اش عقب نشینی آرام و تدریجی غربی ها از مواضع اولیه شان بود. اگر دولت قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را بر اساس مُرّ قانون اجرایی کند، آمریکا و اروپایی ها راهی جز برخورد خوب با ایران در برجام ندارند. متاسفانه در چند وقت اخیر دولتمردان سیگنال‌هایی را به طرف های غربی ارسال می کنند که خطر ساز بوده و باعث رسیدن صدای چند دستگی به گوش آن ها می شود.

وی یادآور شد: دولت و مجلس در این مقطع حساس باید پا به پای هم در مقابل زیاده خواهی و قلدرگری های آمریکا و نوکرانش بایستند تا حقوق از دست رفته ملت ایران در برجام احیا شود. در حالی که نظر مجلس بر اجرای قانون اقدام راهبردی بوده اما نظر دولت عقب نشینی از احقاق حقوق کشورمان است. یکی از گام‌های گام های پیشبینی شده در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بود که این کار انجام شد.

وی افزود: اجرای پروتکل الحاقی جزو تعهدات اصلی ایران در برجام نبوده و همانطور که از عنوانش مشخص است ایران اجرای آن را به صورت داوطلبانه پذیرفته اما اکنون تمایلی برای عمل به آن ندارد برای همین غربی ها در این باره نمی توانند ادعایی داشته باشند. ایستادگی محکم ایران در برابر ناقضان برجام در راستای طرح غنی سازی 60 درصد باعث ترس و عقب نشینی آن ها از قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام شد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
  • نایب رئیس اتحادیه طلا و…

    نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید با توجه به تقاضای ایجاد شده در بازار، قیمت سکه امروز به ۹ میلیون و ۸۵۰…

اجتماعی