کد خبر : 9427

رحیمی جهان آبادی خطاب به دولت کره جنوبی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می گوید بلوکه شدن پول ایران توسط کره ای ها به بهانه فشار آمریکایی ها راهزنی بین المللی است.

جلیل رحیمی جهان آبادی در خصوص آزادی سازی پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: اینکه کره ای ها سرنوشت روابطشان با ایران را به آمریکا گره بزنند کار عقلانی و منطقی نبود و مبتنی بر منافع کره ای ها نیست، این کشور ظرف دهه های گذشته در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، صنایع خانگی، پتروشیمی و بخش های مختلف ایران حضور داشته و همکاری اقتصادی خوبی بین تهران و سئول شکل گرفته بود.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز، صالح آباد در مجلس ادامه داد: اکنون در شرایط تحریمی و شیوع بیماری کرونا، کره، پولی که متعلق به مردم ایرن بوده را به روابط سیاسی و تنش های بین ایران و آمریکا کره زده و دنبال نظر کاخ سفید رفته این اقدام و رفتا غیر منطقی و خلاف منافع کره ای ها است.

وی در این باره که این پول چطور به دست ما برسد، گفت: به هر میزان واسطه ها و مسیر رسیدن پول به ایران را کاهش دهیم بهتر است و ایران باید تشخصی دهد چه کالاهایی نیاز دارد و از کجا باید تهیه شود، با این حال می توان با کره ای ها توافق کرد که کالاهای ضروری که می توان آن را از بازار کره تهیه کرد را در قبال طلبمان وارد کنیم اما اینکه اینکه چه کالایی نیاز داریم و چه کالایی در توان کره است باید بر اساس  نظر وزارت صمت، وزارت خارجه و مسئولان اقتصادی انجام شود.

رحیمی جهان آبادی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه تا امروز ایران و کره در حوزه اقتصادی و فرهنگی تنش عمده ای نداشتند، بیان کرد: متاسفانه اقدام کره ای ها و بلوکه کردن پول ایران راهزنی در روابط بین الملل است هرچند توافقاتی برای آزادسازی بخشی از آن صورت گرفته است چرا که ایران در این شرایط نیاز دارد با ثروت خود نسبت به تهیه دارو و واکسن کرونا اقدام کند.

این نماینده مجلس افزود: اگر قرار بود کره ای ها به ما کمک کنند می توانستند به دلایل سیاسی آن را قعط کنند اما این پول برای مردم ایران است، از این رو رفتار کره ای ها در حافظه مردم ایران می ماند و بر آینده روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ما اثرگذار خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در نهایت ضرر و زیان این رفتار، برای کره ای ها خواهد بود چرا که ایران کشور مهم و اثرگذاری در خاورمیانه است و سئول نمی تواند به دلیل فشار های آمریکا رفتاری نادرست با تهران داشته باشد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی