کد خبر : 9115

رحیمی‌جهان آبادی با اشاره به تدوین سند راهبردی ایران و افغانستان:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رفع اختلافات میان ایران و افغانستان در حوزه آب های مرزی باید در اولویت تدوین سند راهبردی مشترک میان دو کشور قرار بگیرد.

 

جلیل رحیمی جهان‌آبادی  در خصوص اهمیت تدوین سند راهبردی بین ایران و افغانستان، گفت: اشتراکات فرهنگی، تاریخی و اقلیمی زیادی میان دو کشور همسایه ایران و افغانستان وجود دارد.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: افغانستان دروازه ورود ایران اسلامی به آسیای مرکزی و حلقه ارتباطی کشورمان با چین، هند و سایر کشورهای شرقی محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه با بررسی سیاست خارجی کشورمان طی چند سال گذشته می توان دریافت که افغانستان دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای است، ادامه داد: احیای پیوندهای مشترک، رفع اختلافات در حوزه آب های مرزی، همکاری های امنیتی، جلوگیری از افراط گرایی و حضور گروه های تروریستی مانند داعش در افغانستان می تواند در تدوین سند یاد شده مورد توجه قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه ایران می تواند دروازه ورودی افغانستان به آب های آزاد از طریق بندر چابهار و بندرعباس باشد، افزود: همچنین ایران نیز می تواند تجربیات خودش در حوزه های مختلف خصوصا عمرانی، انرژی، نفت و گاز با توجه به نیاز این کشور به سوخت را به کابل منتقل کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ایران و افغانستان زمینه های همکاری بسیاری دارند که تدوین سند همکاری مشترک چارچوب خوبی برای پیشبرد اهداف ایجاد می کند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی