کد خبر : 9094

ساداتی نژاد:

رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه بوروکراسی اداری مهمترین مانع تحقق اهداف مدیریتی کشور است، گفت: وزارت کشور باید ارایه لایحه تقسیمات کشوری را به مجلس ارسال کند.

سیدجواد ساداتی نژاد   در توضیح ضرورت ارائه لایحه تقسیمات کشوری به مجلس، گفت: علیرغم آنچه تصور می‌کنیم که بسیاری از مسائل مرتبط با کمبود اعتبارات است، اما به نظر من مهمترین مشکل در حوزه های اجرایی و مدیریتی کشور، بوروکراسی اداری است. البته کمبود اعتبارات را رد نمی‌کنیم اما عامل اصلی توسعه نیافتگی در برخی مناطق و نارضایتی برخی مردم به دلیل بوروکراسی اداری است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، افزود: کشورهای دیگر دنیا از جمله ترکیه در 15 سال اخیر بوروکراسی اداری را شکسته و اختیارات استان ها و تعداد استان ها را افزایش داده اند. همچنین به مناطق پیشرویی که دارای ظرفیت هستند، استقلال داده اند تا بتوانند خودشان کارها را مدیریت کنند، لذا تنها عاملی که توانسته ترکیه را به کشوری با 20 میلیارد دلار صادرات کشاورزی به روسیه تبدیل کند، قوانین و ضوابطی است که پیرامون شکستن بوروکراسی اداری وضع کردند و اجازه رشد و تعالی دادند.

همه دولت‌ها مکلف به ارائه لایحه تقسیمات کشوری به مجلس بوده‌اند، اما این لایحه ارسال نشده است

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزارت کشور بالاترین نقش را در این زمینه دارد، این وزارتخانه باید صف شکن باشد، اما در اداوار گذشته این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است. دولت از برنامه دوم توسعه مکلف به ارایه لایحه تقسیمات کشوری به مجلس شده بود اما علی رغم گذشت 20 سال هنوز این لایحه ارسال نشده است.

ساداتی نژاد افزود: این لایحه به شکوفایی در حوزه اقتصاد کمک فراوان می‌کند. ما شهرهای پیشرویی در تمامی 31 استان داریم که دارای توانمندی مالی هستند و از ظرفیت ویژه در حوزه منابع انسانی، مالی  و محیطی برخوردارند و می‌توانند به اقتصاد کشور کمک کنند اما در چنبره استان‌ها هستند.

اختیاری برای فرمانداری‌های ویژه تعیین نشده است

رئیس کمیسیون آب، منابع طبیعی و کشاورزی مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: در دولت نهم 32 شهر را فرمانداری ویژه در راستای کاهش بوروکراسی کردند اما بیش از 10 سال گذشته، اختیاری برای آنها تعریف نشد در حالیکه دولت باید اختیارات از وزرا و استان ها بگیرد و به آنها بدهد. بنابراین بوروکراسی اداری شرایط سخت تری را  برای مردم ایجاد کرده و دولت آینده باید با بوروکراسی اداری مبارزه کند. این نقطه جهش و پرتاب جمهوری اسلامی ایران است. اعتبارات کم و زیاد بوده و هست اما بوروکراسی اداری غل و زنجیری است که دست مدیران اجرائی را بسته است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی