کد خبر : 8829

مقتدایی مطرح کرد

رئیس کمیته دیپلماسی اقتصادی با اشاره به نشست این کمیته با مسئولان همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط، گفت: جلسه‌ای کاربردی با رویکرد کمک به نظارت حداکثری و تقویت تقنینی دیپلماسی اقتصادی کشور تشکیل شد.

عباس مقتدایی در توضیح نشست کمیته دیپلماسی اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: اولین جلسه روز گذشته دوشنبه (27 بهمن ماه) برگزار و همه دستگاه‌های اجرایی ذی ربط برای حضور در جلسه و ارایه دیدگاه‌های خود دعوت شدند. نمایندگانی از وزارتخانه‌های امور خارجه، صمت، اقتصاد و دارایی، جهاد کشاورزی، نفت و تعدادی از وزارتخانه‌های دیگر و دستگاه‌ها و نهادهایی که به نوعی با عرصه دیپلماسی و اقتصادی و تجارت بین الملل مرتبط بودند از جمله اتاق بازرگانی ایران و بخش‌های مرتبط با بازرگانی خارجی در بخش خصوصی در این نشست حضور پیدا کردند.

رئیس کمیته دیپلماسی اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه سه ساعته هر یک از دستگاه‌ها رویکردها، وضعیت موجود، مطالبه و دیدگاه‌هایشان را در خصوص نحوه فعالیت دیپلماسی اقتصادی گزارش کردند و در نهایت کمیته دیپلماسی اقتصادی که زیر نظر کمیسیون امنیت ملی مجلس شکل گرفته است، چندین سرخط اساسی را به عنوان موارد پیگیری اعلام کرد.

مقتدایی یادآور شد: پایش قوانین موجود کشور که می‌تواند به تقویت دیپلماسی اقتصادی بینجامد، اصلاح مقررات برای کسب بازارهای ملی، کمک به تدوین سیاست‌های دیپلماسی اقتصادی کشور، اصلاح ساختارهای نظام اداری برای تقویت دیپلماسی، نظارت بر عملکرد نهادهای تخصصی ملی و بین المللی مرتبط با دیپلماسی اقتصادی و همچنین پیوند بین راهبردهای میان دیپلماسی اقتصادی و سایر حوزه‌های دیپلماسی کشور از جمله نکاتی بود که در جمع بندی مورد تاکید قرار گرفت.

وی اضافه کرد: این جلسه، جلسه‌ای کاربردی با رویکرد کمک به نظارت حداکثری برای دست یابی به حد بالاتری از منافع ملی و همچنین کمک به حوزه تقنینی برای تقویت حداکثری دیپلماسی اقتصادی کشور بود. لذا مقرر شد در جلسه بعدی کمیته تعدادی از متخصصان حوزه اقتصاد و سیاست خارجی حضور داشته باشند و گزارش‌های کارشناسی برای نمایندگان مجلس تهیه کنند.

رئیس کمیته دیپلماسی اقتصادی مجلس یازدهم، گفت:  با توجه به اینکه مجلس در آستانه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 است، دومین جلسه کمیته پس از رسیدگی به بودجه تشکیل می‌شود./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی