کد خبر : 8521

راستینه توضیح داد:

عضو فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی دلایل متعددی برای سکوت رئیس جمهور آمریکا در مقابل ایران و برجام بیان کرد.

احمد راستینه هفشجانی، با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی خود دربرابر برجام و ایران موضع سکوت اتخاذ کرده بود، گفت: سیاست خارجی آمریکا بسیار منعطف است و برای مصارفی داخلی برنامه ریزی می شود به گونه ای که با بازی با افکار داخلی کشورشان تلاش می کنند با دشمن تراشی در بزنگاه ها، اجماع ملی برای رسیدن به خواسته هایشان به وجود بیاورند.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از نکات مهم برای اجماع سازی در کشور آمریکا، دشمن سازی خارجی و ارائه راهکارها برای مهار آن دشمن است. دراین راستا جمهوری خواهان از سیاست فشارهای حداکثری سخت بهره می گیرند و دموکرات ها از فشارهای حداکثری نرم در حوزه دیپلماسی استفاده می کنند.

وی بیان کرد: بایدن در زمان تبلیغات از همین ابزار سیاسی که در اختیار داشت استفاده کرد و برای مهار دشمن خود در افکار عمومی سخن از برجام و بازگشت به توافق هسته ای و مهار ایران نام برد، اینکه در تبلیغات می بینیم بایدن مرتب از برجام و مهار ایران سخن می گوید برگرفته از سیاست دموکرات ها و جمهوری خواهان برای اجماع سازی ملی برعلیه دشمنی است که طراحی می کنند و ملت شان را برای آن اجماع بر اساس سیاست هایشان هدایت می کنند.

آمریکا از مشروعیت بین المللی برخوردار نیست

این نماینده مجلس افزود: اینکه الان بایدن سخنی از برجام به میان نمی آورد به چند دلیل است، اول اینکه ایالات متحده آمریکا در شرایط سختی در عدم مشروعیت سیاسی بین المللی قرار گرفته است، نوع کنار رفتن ترامپ و نوع مراسم تحلیف بایدن مشروعیت سیاسی واشنگتن را در جهان به شدت زیر سوال برده است و  همه تلاش بایدن در این مقطع این است که مشروعیت از دست رفته را با شعارهای بازگشت به دیپلماسی در عرصه بین المللی احیا کند.

راستینه در ادامه گفت‌وگو بیان کرد: نکته دوم این است که اساسا بایدن و دموکرات ها سر هر مهره ای بازی سیاسی می کنند و درباره برجام نیز تلاش می کنند بازی سیاسی را ارائه دهند. آنها منتظرند تا اقدامات جمهوری اسلامی را در ماه های پایانی دولت روحانی بررسی و تحلیل کنند، آنها معتقد هستند دولت فعلی ایران با توجه به خروج آمریکا از برجام آبرویی برای چانه زنی سیاسی با واشنگتن ندارد لذا بایدن معتقد است دولت فعلی با مذاکرات گسترده ای که با آمریکا در ماجرای برجام با ترامپ انجام داد دیگر در میان ملت و نخبگان ایران جایگاهی برای شروع مجدد مذاکره ندارد از این رو آنها تلاش می کنند تا با نگهداشتن برجام در فضای خاموشی با دولت آینده ایران وارد بحث و گفت‌وگو شوند.

وی اظهار داشت: البته ایالات متحده آمریکا به وضوح می داند عزم جمهوری اسلامی برای احیای برنامه صلح آمیز هسته ای بسیار محکم است لذا صلاح می داند در این شرایط وارد مذاکره نشود چون اکنون دست برنده در اختیار ندارد و به شدت در نقطه ضعف قرار دارد بنابراین به دنبال آن می گردد تا شرایطی را احیا کند، از نقطه ضعف عبور کند و بتواند در بازی دوگانه کاذب شرایط مجدد مذاکره بر سر برجام را احیا کند.

مصوبه اقدام راهبردی، آمریکا را در نقطه به شدت انفعالی قرار داده است

عضو فراکسیون دیپلماسی بین‌المللی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بی تردید این ها در بحث انتخابات 1400 باز هم بازی دوگانه جنگ و صلح را کلید خواهند زد و رویای دروغین آینده بهتر با برجام را برای انتخابات ریاست جمهوری ایران طراحی می کنند در اینجا است که نخبگان سیاسی و اجتماعی کشورمان باید به خوبی بر این واقف باشند که امروز آمریکا در شرایط ضعف قراردارد و ما با مصوبه اقدام راهبردی مجلس آمریکا را در یک نقطه به شدت انفعالی قرار دادیم و باید سیاست تهاجمی توسط جمهوری اسلامی برای صیانت از حقوق ملت و رأس تحریم ها ادامه پیدا کند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی