کد خبر : 8284

ابوترابی:

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: ایران در صورت لغو تحریم ها، استرداد پول‌ها و پرداخت خسارت خروج آمریکا از برجام که بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار است به برجام برمی‌گردد.

ابوالفضل ابوترابی، با اشاره به ادعاهای جدید رئیس جمهور فرانسه در زمینه برجام، گفت: با وجود تاکید مقام معظم رهبری بلافاصله بعد از خروج آمریکا از برجام ایران از این توافق خارج نشد و این اشتباه استراتژیک رئیس جمهور کشور بود. بهتر بود وقتی آنها زیر عهد خود زدند ما هم از آن خارج شویم.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس ادامه داد: با این حال 14 بار آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات برجامی ایران را تایید کرده است و شاهد بودیم اروپایی ها آقایان روحانی و ظریف را در زمینه کانال اینستکس فریب دادند، چرا که این کانال هیچ خاصیتی نداشت و قول اروپایی ها اجرایی نشد در حالی که تهران به تعهدات خود عمل کرده بود.

وی اظهار داشت: اعتقاد دارم اگر مجلس به مسائل برجامی ورود نکرده بود و مصوبه رفع تحریم را تصویب نمی کرد، اروپایی  به مسیر قبلی خود را ادامه می داد یعنی همچنان ایران به تعهدات خود بی توجه به پایبندی طرف مقابل پایبند می ماند.

این نماینده مجلس بیان کرد: مقام معظم رهبری در صحبت تلویزیونی با مردم تاکید کردند که در صورتی ایران به برجام بر می گردد که طرف های برجام به همه تعهدات خود عمل کنند، یعنی لغو تحریم ها صورت گیرد، پول های ایران به کشور برگردد و خسارت این مدت خروج آمریکا از برجام به ایران که بالغ بر 150 میلیارد دلار برآورد شده است جبران شود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید کرد: بعد از اجرا به تعهدات برجام آن زمان سر میز مذاکره می نشینیم تا بررسی کنیم آیا کشوری می تواند به جمع توافق هسته ای اضافه شود یا خیر.

این نماینده مجلس گفت: در حال حاضر فرانسه بدهکار ایران است و حق تعیین تکلیف برای ایران ندارد، چرا که به هیچ تعهدی عمل نکرده و این ایران است که باید برای آنها تعیین تکلیف کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در واکنش به موضع رئیس جمهور فرانسه درباره پایبندی ایران به تعهدات پیش از بازگشت آمریکا به برجام گفت: این آمریکا بود که بدون دلیل توافق را نقض کرد و باید اشتباه را جبران کند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی