کد خبر : 8056

این گزارش ضمن رمزگشایی از تحریم‌های ضدایرانی، رویکردهای احتمالی دموکرات‌ها در برخورد با برجام و ایران را بررسی کرده است.

تحریم واژه ای نام آشناست که مردم ایران به خوبی آن را می شناسند بخصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی که آمریکا تاب دیدن کشوری مستقل، آزادیخواه، ضد استعمار و ضد استبداد را نداشت. خواسته اش واضح و روشن بود ادامه تاراج نفت ایران و از بین بردن منافع مردم صرفا در قبال تامین منافع پادشاه وقت، برای تضمین حکومت ظلم و استبداد شاهنشاهی، اما مردم با قیام تاریخی خود به رهبری امام خمینی(ره) نشان داد نظامی را می خواهد که شعارش استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی باشد. آمریکا که عرصه را پس از تسخیر لانه جاسوسی، توسط دانشجویان پیرو خط امام تنگ می دید، تنها راه انتقام از ملت ایران انقلاب اسلامی را اعمال تحریم‌های بی رحمانه و ظالمانه می‌دید برای همین دست به رفتار های جنون‌آمیز و ضد حقوق بشری زد.  

اکنون همین آمریکا با ژست حقوق بشری و ریختن اشک های تمساح‌گونه، مدعی دفاع از مردم ایران در برابر حکومتی است که بر مبنای مردم سالاری دینی بنا شده بود. یادمان نرود آمریکا همان کشوری است که رتبه اول  در بین کشورهای ناقض حقوق بشر را کسب کرد. باید اذعان کرد ایالات متحده در بحث تحریم ها برای ایران سنگ تمام گذاشته و از هر اقدامی برای به زانو در آوردن نظام مقدس جمهوری اسلامی مضایقه نکرده است. این در حالی است که نمی داند آیت الله خامنه‌ای، ملتش را با راهنمایی های دلسوزانه و حکیمانه به ساحل نجاتی خواهند رساند که مسافرانش درس مقاومت در برابر سلطه آمریکای زورگو را آموخته‌اند.

ایران سرافزار که به دنبال فتح قله‌های علمی و طی نموندن پیشرفت با اتکا به جوانان نخبه و انقلابی بود، پس از سال‌ها به فناوری صلح آمیز هسته‌ای پیدا کرد که تنها در انحصار قدرت های جهانی قرار داشت. نظام سلطه که از این اتفاق مهم ناخرسند بود با توسل به تروریست های منافق که دستشان به خون مردم آغشته است به جهانیان این گونه القا کنند که ایران به دنبال دستیابی به بمب هسته ای است اما پس از 12 سال ثابت شد انرژی هسته ای حق مسلم ماست و باید این فناوری صلح آمیز در کشورمان ماندگار شود.

در سال 1394 پس از سال ها مذاکرات فشرده توافق هسته ای ایران و 1+5 صورت گرفت که با تغییر دولت آمریکا دوام زیادی نداشت. شکست هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری قبلی آمریکا و روی کارآمدن دیوانه ای به نام ترامپ معادلات برای حفظ برجام را بهم زد. اگر بخواهیم به مقوله تحریم های اعمال شده علیه ایران در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و دونالد ترامپ نگاه کنیم به وضوح این موضوع قابل مشاهده است که هر دو برای کشورمان سنگ تمام گذاشتند، بخصوص ترامپ صداقت را در کارش پیشه کرده بود و برخلاف دموکرات ها یکی نعل و یکی به میخ نمی زد. ترامپ که تضمین دور دوم ریاست جمهوری اش را در قمار بر سر تحریم های ایران می دید در این چهار سال جنون وار و آشکارا سونامی تحریم ها را علیه تهران راه اندازی کرد نتیجه پایانی آن این بود که مردم آمریکا به تحریم ها و تنش زایی با کشور هایی همچون ایران نه گفتند.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که رویکرد بایدن در قبال ایران و برجام چه تفاوت هایی با توافق هسته ای انعقاد شده در دوران اوباما دارد که خودش یکی از بازیگران اصلی آن بوده است آیا دموکرات ها رویکرد های اشتباه ترامپ در وضع تحریم های بی هدف و مغرضانه ادامه می دهند یا خیر؟

 

آیا رویکردهای برجامی آمریکا در دوران دموکرات‌ها تغییر می‌کند؟

 
جلیل رحیمی جهان آبادی

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره سیاست های یک بام دو هوا آمریکا در قبال توافق بین المللی هسته ای ایران گفت: استفاده ابزاری از تحریم‌ها یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دموکرات‌ها بوده است. با توجه به وضع تحریم های ایران در دوران بیل کلینتون بعید نیست که بار دیگر دموکرات ها از حربه تحریم برای فشار بیشتر به کشورمان استفاده کنند.  

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تصویب قانون جامع اقدام برای رفع تحریم ها درباره نقش این قانون در تغییر معادلات برجام گفت: در قانونی که اخیرا مجلس تصویب کرده با آمریکا به زبان خودش صحبت کردیم و به جای گفتگو رو به اقدامات عملی آوردیم تا آن ها بدانند باید به جای زورگویی و زیاده خواهی به تعهدات برجامی شان عمل کنند.

وی افزود: اثر گذار بودن طرح اقدام جامع برای رفع تحریم ها به هیئت حاکمه آمریکا و سران اتحادیه اروپا بر می گردد که آیا درک عاقلانه ای از ایران داشته باشند یا همچنان می خواهند در عرصه سیاست خارجی به مشورت گرفتن از معاندین و سازمان های مخالف جمهوری اسلامی ادامه دهند یا بر پایه واقعیت های موجود در خاورمیانه تصمیم بگیرند.  

رحیمی جهان آبادی بیان کرد: مشاورین کاخ سفید و مخالفین مردم ایران کسانی هستند که سال ها دور از ایران بوده و شانش خود را در همراهی با صدام حسین و دشمنان کشورمان آزمایش کرده اند اما این ترکیب به دلیل عدم تطابق مشورت ها با واقعیت های موجود، برای آمریکا غیرکاربردی بوده و دستاورد های ارزشمندی برای این کشور نداشته است.

وی ادامه داد: آنچه در دوران ترامپ قابل مشاهده است افرادی مانند رودی جولیانی برای تعیین خط مشی های سیاسی آمریکا از سازمان های مخالف جمهوری اسلامی و گروه های تروریستی فعال علیه ایران، مشورت می گرفتند. جولیانی در سایه تحلیل آن ها، ایران را هر لحظه در آستانه فروپاشی، سقوط، ضعف می دید در حالی که واقعیت ها بیانگر گسترش دایره نفوذ کشورمان در خاورمیانه بود و ضمن پشت سر گذاشتن دوران فشار در آستانه وارد شدن به مرحله جدیدی از قدرت قرار داشت.    

رحیمی جهان آبادی یاد آور شد: شرایط آینده برجام و رفع تحریم های هسته ای به درک هیئت حاکمه آمریکا و غربی ها از موقعیت ایران در منطقه خاورمیانه برمی گردد. اگر درک آمریکایی ها و اروپایی ها درست باشد به تعهداتشان در برجام برمی‌گردند در غیر این صورت با مشورت گرفتن از سلطنت طلبان،فراری ها،منافقین و متصلین به سرویس هاس جاسوسی غربی،اسرائیل،برخی کشورهای منطقه مسیر نادرست قبلی شان را ادامه خواهند داد و راه به جایی نخواهند برد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: آمریکا تاکنون شیوه های مختلفی برای اعمال تحریم ها،تهدیدها و رفتارهای نادرست آزمایش کرده است اما بعید می دانم آن ها بتوانند روش جدیدی برای ظلم به مردم ایران ابداع کنند.

وی ابراز کرد: آن ها امروز به وضوح می بینند نه تنها از دایره نفوذ ایران در خاورمیانه،قدرت نظامی اش و روابطش با کشور های جهان کاسته نشده بلکه این پیام را به آمریکا مخابره می کند که جمهوری اسلامی با قدرت در حال طی کردن مسیر پیشرفت است.  

رحیمی جهان آبادی تاکید کرد: با وجود تحریم ها آمریکا شاهد کاهش فشار اقتصادی،بهبود فروش نفت و تسهیل انتقالات مالی هستیم و این اتفاقات بیانگر رسیدن به نوری است که نوید رسیدن به انتهای تونل تاریک تحریم ها می دهد و در حال عبور از دوران سخت تحریم های ظالمانه قرار داریم. سیاست های کلان آمریکا تحت تاثیر مسائل جناحی و حزبی نیست بر این اساس ضمن ادامه دادن به پیگیری مطالباتشان، همان زیاده خواهی های گذشته را درباره برنامه های هسته ای و دفاعی ایران مطرح خواهند کرد.

 

درسی که «جو بایدن» و دولتمردانش باید از اشتباهات ترامپ بیاموزند

 
نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد مصاحبه

حسین نوش آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح آینده برجام در دوران جدید دولت دموکرات ها، گفت: دولت جو بایدن باید از رفتارهای ترامپ درس عبرت بگیرد و با تعریف راهبردی تعاملی مبتنی بر منافع مشترک، از زیاده خواهی بی‌حد و اندازه خودداری کند؛ چون رئیس جمهور کنونی آمریکا نشان داد فشار بر ملت‌ها با هدف سلطه جویی محکوم به شکست است.

وی ادامه داد: شکست ناباورانه ای که برای ترامپ رقم خورد حاصل رفتار های بی منطق، دیووانه وار و وقیحانه ای است که با رنگین پوستان و سیاه پوستان آمریکا داشت. همچنین از مهمترین عوامل دیگر می توان به عدم تعامل منطقی با جهان به ویژه منطقه غرب آسیا و جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. مردم بر اساس وعده انتخاباتی بایدن برای بازگشت به برجام به او رای دادند تا آمریکا از هرگونه تنش و درگیری جدید کشورشان جلوگیری کنند.

نوش آبادی بیان کرد: لازمه تحقق تنش زدایی، بازگشت آمریکا به برجام است و ضمن مصمم بودن در اجرای تعهدات برجامی‌اش باید از ماجرا جویی‌هایش دست بردارد و اجازه تسلط ملت ها بر سرنوشتشان بدهد. آمریکا باید از لشکر کشی، رفتار های نظامی افراطی گونه و ترورهای وحشیانه ای مانند ترور حاج قاسم سلیمانی دست بردارد، چون دیر یا زود در افکار جهانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: امیدواریم که آمریکا بر اساس عقل و منطق عمل کند چرا که ترامپ پاسخ رفتار های وحشیانه اش را در انتخابات ریاست جمهوری دید. اروپایی ها و خود آمریکایی ها هم از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خوشحال شدند که این اتفاق می تواند تجربه خوبی برای دولتمردان جدید آمریکا  باشد.

نوش آبادی ادامه داد: برجام یک معاهده بین المللی است که جمهوری اسلامی علیرغم فرصت سوزی های اروپا، از آن خارج نشده در حالی که آمریکا تنها کشوری است که از این توافق بین المللی هسته ای به صورت یک طرفه کنار کشید. آمریکا باید بخاطر خروج غیر قانونی از برجام مجددا متعهد به اجرای تعهداتش شود و اگر قرار است مذاکره ای صورت بگیرد باید در حوزه اجرای برجام باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: طرح مسائل دفاعی و موشکی ربطی به برجام نداشته و مردود بوده همان طور که موضع جمهوری اسلامی در این رابطه کاملا روشن است. بر اساس مصوبه مجلس غنی سازی 20 درصد در چارچوب ان پی تی آغاز شده و هر زمانی که کشورهای طرف به صورت کامل برجام اجرا کنند ایران مجددا به تعهداتش باز می گردد.

نوش آبادی درباره امکان تغییر رویکرد های تحریمی آمریکا در دوران بایدن گفت:احزاب دموکرات و جمهوری خواه اهدافشان مشترک است اما تاکتیک هایشان تفاوت دارد. آمریکا سیاستش را بر اساس راهبرد های از پیش تعیین شده به عنوان یک نظام سلطه گر تعریف کرده که عبارتند از تسلط بر ملت ها و کشاندن آن ها به استیصال تا در هر شرایطی به منافع نامشروعش دست پیدا کند، بنابراین هر رئیس جمهوری که مشغول به کار شود بر اساس چنین اندیشه ها و راهبرد هایی پیش می رود.

وی یادآور شد: در دوران اوباما تحریم های سختی را تجربه کردیم ولی در ادامه آن ها به این نتیجه رسیدند که باید با ایران مذاکره کنند و به توافق برسند اما ترامپ با آمدنش معادلات را بهم زد ولی باید بدانیم اهداف احزاب آمریکا در برجام و کلیت تحریم های ایران یکی بوده  اما از نظر استراتژی با هم متفاوت هستند.

همانطور که گفته شد آمریکا همان آمریکای چماق و هویج است. چماقی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ از دید ملت ایران پنهان نماند. مهم ترین ویژگی آمریکا دوران ترامپ صداقت این کشور در اعمال تحریم ها و در مقابل ایران نیز مجددا به برنامه های سابق هسته ای بازگشت و ابتکار عمل را در میدان برجام به دست گرفت. ترامپ یا بایدن فرقی ندارد آمریکا همان مار سمی است که هر چهار سال یکبار پوست می اندازد و به دنبال آسیب رساندن به ایران و ایرانی است.

ایران بر خلاف برخی از کشورهای منطقه در برابر فشارها، زورگویی‌ها و خوی سلطه‌گری و استکباری آمریکا ایستاده است و این موضوع را یادآوری می‌کند که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید به دنبال خنثی کردن تحریم‌هایی بود که رمز آن جهش تولید ملی، اجرای کامل اقتصاد مقاومتی، اتحاد و همدلی بین سران قوا و مهمتر از همه عمل به فرامین حکیمانه و مدبرانه رهبر فرزانه انقلاب است.

کمپین فشار حداکثری ترامپ بعد از چهارسال با شکست مفتضحانه ای روبرو شد تا به دولتمردان جدید آمریکا ثابت کند زبان صبحت با مردم ایران تکریم است نه تهدید و تحریم، برای همین انتظار می‌رود «جو بایدن» با درس عبرت گرفتن از رفتار های ترامپ راه درست تعامل را با ایرانیان در پیش گیرد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی