کد خبر : 8029

ذوالنوری مطرح کرد

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به نشست روسای مجالس ایران و چین، گفت: مجالس ۲ کشور می‌توانند در مسیر توسعه روابط اقتصادی ایران و چین تلاش جدی داشته باشند و برای تقویت ارتباطات دولت‌ها و بخش‌های خصوصی ۲ کشور اقدام کنند.

 

مجتبی ذوالنوری  با اشاره به دیدار ویدیو کنفرانسی رئیس کنگره خلق چین و برخی مسئولین بلند پایه کنگره این کشور با رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: نشست مفیدی بین روسای مجالس برگزار و مطالب مورد علاقه 2 کشور مطرح شد.رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: در این دیدار بر گسترش همکاری‌ها، تقویت و توسعه روابط در ابعاد مختلف سیاسی و به ویژه اقتصادی تاکید شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: همچنین درباره همکاری‌های بین المللی و هماهنگی در همکاری‌های بین المللی تبادل نظر صورت گرفت. با توجه به تاثیرگذاری چین به عنوان یکی از کشورهای اصلی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، عضو سازمان همکاری شانگهای و پیمان‌های بزرگ جهانی، منطقه‌ای و نقش جهانی و منطقه‌ای این کشور رایزنی های لازم صورت گرفت.

ذوالنوری یادآور شد: روسای مجالس در این نشست بر هم‌افزایی و هماهنگی در مواضع مورد نظر طرفین ابراز علاقه و بر آنها تاکید کردند. آنچه که جان کلام و مهمترین بحث بود، اینکه دو مجلس می‌توانند در رفع موانع موجود در مسیر گسترش و توسعه روابط اقتصادی دو کشور تلاش جدی داشته باشند و تلاش کنند تا ارتباطات 2 دولت و بخش‌های خصوصی تقویت شود تا بتوانند نقش اصلی خود را در پشتیبانی از 2 دولت برای گسترش روابط ایفا کنند.

وی ادامه داد: همچنین قرار شد اگر شرایط کرونا قدری بهبود یافت، به دعوت رئیس کنگره خلق چین، رئیس مجلس شورای اسلامی با هیاتی به این کشور سفر داشته باشند. دکتر قالیباف نیز به صورت رسمی از همتای چینی برای سفر به ایران دعوت کردند. هر دو طرف پذیرفتند که با بهتر شدن فضای کرونا، روابط دایر شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: با توجه به روابطی که از زمان راه ابریشم و گذشته‌های دور در تمدن دو کشور داشتیم و با شرایط تحریمی که علیه هر دو کشور ایران و چین تحمیل شده، این ارتباطات می‌تواند به نفع هر دو کشور باشد و توسعه آن، نفع بیشتری را برای طرفین فراهم کند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی