کد خبر : 7798

مجمع استان‌های ۳۱ گانه کشور نمایندگان خود را برای عضویت در هیات عالی نظارت استانی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی مشخص و معرفی کردند.

 

«شوراها یکی از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشورند»، این موضوع به تصریح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است. نکته قابل تامل این نهاد در سازوکار نظارتی مجزایی است که نسبت به سایر انتخابات ایران دارد. لذا آنچه که انتخابات شوراهای شهر و روستا در ایران را از سایر انتخابات کشور متفاوت ساخته، شیوه نظارت بر برگزاری آن است.

بر اساس اصل 99 قانون اساسی، شورای نگهبان در برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هیچ نقشی ندارد و این مجلس شورای اسلامی است که وظایفی شبیه شورای نگهبان را در آن ایفا می‌کند. بر همین اساس طبق قانون، مجمع نمایندگان سی و یک استان کشور نمایندگان خود را برای عضویت در هیات عالی نظارت استانی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی انتخاب و معرفی کردند.

 اعضا و روسای هیات‌های عالی نظارت استانی ششمین دوره انتخابات شوراها به شرح زیر است:

 
1
 
2
 
3

گفتنی است؛ سیدحمیدرضا کاظمی رئیس هیات مرکزی نظارت استانی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی اخیراً در نشست هیات های عالی نظارت بر انتخابات شوراها با رئیس مجلس، گفت: هیات‌های نظارت بر انتخابات شوراها براساس مواد 73 و 74 قانون شوراها و طبق آیین نامه‌های اجرایی آن تشکیل شده و براساس قانون نمایندگان مجلس بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها را برعهده دارند. 

کاظمی همچنین خبر داد: بخشنامه مورد نیاز طبق قانون تهیه شده تا تمامی امکانات مورد نیاز هیات عالی نظارت استانی در اختیار آنها قرار گیرد، هیات‌های نظارت باید پس از بررسی صلاحیت داوطلبان، پرونده آنها را به مرکز ارسال کنند تا رسیدگی به اعتراضات طبق مستندات با سرعت انجام شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی