کد خبر : 7419

رحیمی جهان آبادی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بغداد درک درستی از اهمیت روابط دوستانه و همسایگی با تهران دارد.

جلیل رحیمی جهان آبادی  با اشاره به روابط ایران و عراق، گفت: بعد از روی آمدن الکاظمی، حوادثی که در عراق رخ داد و ماجرای داعش رو به پایان رفت، فشار آمریکایی ها و برخی کشورهای محافظ کار عرب برعراق برای اینکه مواضع چالشی و متفاوتی نسبت به گذشته در مقابل ایران بگیرد، زیاد شده است.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس ادامه داد: عراق اگر بخواهد بر طیف فکری و سیاسی ایران در همه جا عمل کند به شدت رابطه اش با عربستان، کشورهای محافظ کار عرب در منطقه و آمریکا که در مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق نقش دارد تیره می شود و از این رو بغداد نمی خواهد فضا را به سمت دو قطبی ایران و آمریکا در عراق ببرد.

وی تاکید کرد: به هر حال عراق کشوری است که پیوندهای ناگسستنی با ایرانی ها دارد، آمریکایی ها زود یا دیر خاک این کشور را برای همیشه ترک می کنند اما ایران و عراق در طول قرن ها چه زمانی که عراق بخشی از امپراتوری عثمانی بود و ما بخشی از امپراتوری صفوی بود، چه امروز به عنوان دو کشور مستقل و همسایه که دوران تاریک جنگ هشت ساله را پشت  سر گذاشتیم و الان در دوره تعاملات و روابط دوستانه قرار داریم، در کنار هم بوده اند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه روابط عراق با ایران دوستانه باقی خواهد ماند و عراق کشور قابل اعتماد برای ایران تلقی می شود، اظهار داشت: نگاه ایران به عراق همیشه این بوده که چالش های بغداد در منطقه را کاهش دهد، تمامیت ارضی آن را حفظ کند و بتواند پیوندهایی که با عراق دارد را برقرار نگه دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: نگاه عراقی ها به ایران نگاه متحد کوتاه مدت در ایام جنگ با داعش نبوده و نیست، ایران را کشور دوست همیشگی و قابل اعتماد می داند و بهتر از هر کسی می داند که ایران چه نقشی در امنیت عراق در دوران بروز داعش در منطقه داشته است.

رحیمی جهان آبادی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به رای ممتنع عراق در سازمان ملل دیدگاه کنونی این کشور را ارزیابی کرد و اظهار داشت: بغداد نمی خواهد رابطه خود را به سمتی ببرد که تنش هایش با عربستان و آمریکا بیشتر شود و نقش واسطه بین ایران و کشورهای محافظه کار عرب از دست بدهد، از این رو تصور می کنم مواضع عراق گرچه در کشور با انتقادی رو به رو بود، اما با توجه به شرایط عراق و روابطی که ناچار است با برخی کشورهای همسایه و آمریکا داشته باشد، قابل درک است.

وی تاکید کرد: اما توقع افکار عمومی و بخش های مختلف در ایران این است که عراق در تصمیم‌گیری ها و در مسیری که حرکت کند که آرام آرام فاصله خود را با ایران زیاد نکند چرا که به نفع عراق و منطقه نیست.

این نماینده مجلس بیان کرد: ایران کشوری است که نه تنها در بحث مربوط به داعش بلکه در همه حوادث از جمله بازسازی عراق، بازسازی عتبات عالیات، روابط فرهنگی و مذهبی بین دو ملت و کشور به نحو احسن ایفای نقش کرده است الان هم همکاری ایران و عراق به نفع هر 2 کشور، امنیت منطقه و امنیت خلیج فارس بوده و می‌تواند به رشد و توسعه هر دوکشور منجر شود.

نماینده مردم با اشاره به دکترین آمریکا در مقابل خاورمیانه، گفت: زمان کلینتون آمریکایی ها  دکترینی به نام مهار دو جانبه داشتند، مارتین ایندیک یکی متفکران علوم سیاسی مطرح کرده بود که ایران و عراق در آینده به سمت اتحاد و رشد می روند و آمریکا باید این دو کشور را مهار کند چرا که برای اسرائیل خطرآفرین می شوند.

رحیمی عنوان کرد: سیاست کنونی آمریکا در مقابل ایران و عراق هم همین است، آمریکایی ها به دنبال مهار ایران و عراق هستند، عراقی ها بهتر می دانند به همان میزان که نسبت به رشد، توسعه و ترقی ها ایران حساسیت وجود دارد و آمریکایی ها علیه منافع ما کار می کنند اگر عراق هم بخواهد به قدرتی در منطقه تبدیل شود همین آمریکایی ها سد رشد  آنها خواهد بود آن زمان باز هم ایران در کنار عراق  خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ایران رشد کشورهای منطقه را صلاح مردم و امنیت منطقه می داند، تاکید کرد: با توجه به شرایط حاکم، بر این باور هستم رای ممتنعی که نماینده عراق در سازمان ملل داد به این معنا نیست که عراقی ها  می خواهند مواضع شان را از ایران دور کنند یا بخواهند موضعی نسبت به ایران بگیرند چرا که بغداد درک درستی از اهمیت این دوستی روابط و همسایگی دارد./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی