کد خبر : 7388

عمویی با اشاره به اظهارات پمپئو:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران که یکی از اعضای «NPT» است حق برخورداری از برنامه صلح آمیز هسته‌ای را دارد.

 
 

ابوالفضل عمویی ، به اظهارات پمپئو مبنی بر اینکه « اخراج بازرسان آژانس در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تهدیدی فراتر از نقض برجام است»، اظهار کرد: در قانون اقدام راهبردی مقابله با تحریم‌ها این شرط وجود دارد که اگر اعضای 1+4 تحریم‌های اعمال شده علیه ایران اعم از فروش نفت، تبادلات بانکی و ... را لغو نکنند و روند مبادلات تجاری ما عادی نشود، پس از مهلت 2 ماهه از سوی این کشورها، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: توقف اجرای پروتکل الحاقی به این معنا بوده که بازرسی‌های مبتنی بر این معاهده متوقف خواهند شد، اگرچه برنامه هسته‌ای ما رویکرد صلح آمیز دارد؛ از سوی دیگر بازرسی‌های مبتنی بر پادمان باقی خواهند ماند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در صورتی که طرف‌های مقابل اقدام جدی در لغو تحریم‌ها انجام ندهند، بازرسی‌های پروتکل الحاقی متوقف خواهند شد.

وی به اظهارات پمپئو مبنی بر اینکه « اخراج بازرسان آژانس در صورت لغو نشدن تحریم‌ها تهدیدی فراتر از نقض برجام است»، اظهار کرد: آمریکا حق تعیین سطح و میزان غنی‌سازی اورانیوم برای کشورها را ندارد؛ بنابراین جمهوری اسلامی ایران که یکی از اعضای «NPT» است حق برخورداری از برنامه صلح آمیز هسته‌ای را دارد؛ البته ناگفته نماند که غنی سازی در جمهوری اسلامی بر اساس اهداف صلح آمیز صورت می‌گیرد و ما نیز این را حق خود می‌دانیم و البته چنین موضوعی به لحاظ حقوقی برای طرف مقابل به اثبات رسیده است و غنی‌سازی ایران را به رسمیت شناختند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: اظهارات پمپئو مبنای حقوقی و البته اثر بخشی هم ندارد در حال حاضر بحران سیاسی در آمریکا به میزانی بوده که سخنان امثال وزیر امور خارجه ایالات متحده چیزی بیش‌تر از لفاظی نیست./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی