کد خبر : 7275

عمویی با اشاره به سخنرانی رهبر معظم انقلاب:

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به فرمایشات رهبری درباره قانون لغو تحریم ها، گفت: منطق محاسبات ما روشن است، تعهد فقط در برابر تعهد پذیرفته می شود و تعهدی را در برابر عضویت کاغذی یا کاغذ‌های بدون اثر حقوقی نمی پذیریم.

 

ابوالفضل عموئی  با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی امروز خود تاکید کردند که موضوع  و مسئله اول در مواجه با کشورهای غربی، لغو تحریم های ظالمانه علیه ایران است البته در داخل طبق دستورالعل ایشان رویکرد دستگاه‌های داخلی و اقتصادی کشور باید تقویت توان داخلی با فرض وجود تحریم ها باشد و این مسئله عمدتا با نگاه به داخل باید تقویت شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: این مسئله کمک می‌کند با خنثی سازی تحریم‌ها، لغو تحریم‌ها به صورت موثرتری پیگیری شود. در مورد لغو تحریم ها، مجلس مصوبه خود را به عنوان اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها با همین رویکرد و نگاه تصویب کرد و نمایندگان مجلس از جهت اینکه بر اساس منویات رهبری حرکت کردند، خوشحال هستند و از این موضوع استقبال می‌کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: مجلس در مصوبه خود تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران تنها تعهد را در مقابل تعهد میپذیرد، در حالی که طرف‌های آمریکایی از برجام خارج شدند و تحریم‌هایی را علیه ما اعمال کردند، طرف‌های اروپایی هم بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به تعهدات 11 گانه‌ای که گفتند، عمل نکردند لذا ما مبنایی را برای اجرای محدودیت های هسته‌ای نمی پذیریم  و بر همین اساس مجموعه‌ای از اقدامات را در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها پیش بینی کردیم.

عمویی همچنین اظهار کرد: در این قانون گام اول برای لغو تحریم‌ها احیا  غنی‌سازی 20 درصدی برای تامین نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران( رآکتورشهید فخری زاده) است که با موفقیت صورت گرفته است، اگر طرف مقابل به لغو تحریم‌ها دست نزند اقدامات بعدی طبق زمان بندی مشخص در قانون اجرا خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: در واقع تمرکز اصلی ما بر لغو تحریم‌ها است و در مواد مختلف این قانون اشاره شده که برای لغو تحریم‌ها  باید تلاش کرد که محاسبات راهبردی طرف مقابل را تغییر دهیم و آنها را به بازاندیشی در سیاست های خود وادار کنیم.

عمویی افزود: در این قانون گام اول غنی سازی 20 درصد بود و گام‌های بعد طراحی شده است از جمله نصب سانترفیوژهای نسل جدید، طراحی رآکتور مشابه اراک یا تکمیل کارخانه اورانیوم فلزی در بخش فنی و در  نهایت در ظرف یک ماه و چند روز آینده چنانچه طرف مقابل اقدامی انجام ندهد، ما اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: منطق محاسبات ما روشن است، تعهد فقط در برابر تعهد پذیرفته می شود و تعهد در برابر عضویت کاغذی  یا کاغذ‌های بدون اثر حقوقی پذیرفته نمی‌شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی