کد خبر : 7257

رحیمی جهان‌آبادی مطرح کرد:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:غنی سازی ۲۰ درصدی بر اساس قوانین و پروتکل های پذیرفته شده بین المللی و در جهت احقاق حق ملت ایران است.

جلیل رحیمی جهان آبادی،با اشاره به واکنش کشورهای اروپایی به آغاز فرآیند غنی سازی 20 درصدی اورانیوم در ایران،گفت: جمهوری اسلامی همه تعهدات خود را در برجام از جمله کاهش سطح غنی‌سازی، کاهش ذخیره‌سازی و تغییر سیستمی برخی از مراکز هسته‌ای مانند اراک و لغو غنی‌سازی را به انجام رساند؛اما در مقابل کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل نکرده اند.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران در قالب  قرارداد برجام ؛غنی سازی اورانیوم ،ساخت سانتریفیوژها و نصب آنها را محدود کرده بود و جمهوری اسلامی  برای اینکه حسن نیت خود را ثابت کند؛بسیاری از حقوقی را که در NPT  و در قراردادهای فی مابین ایران و آژانس وجود داشت را محدود کرد.

وی افزود:کاهش تعهدات برجامی ازسوی جمهوری اسلامی به شرط این بود که تعهدات غربی‌ها هم اجرا شود؛ولی وقتی غربی‌ها به هیچ‌کدام از تعهدات خودشان عمل نکرده و آمریکایی ها از این قرارداد بین المللی خارج شدند؛ایران دلیلی ندارد که بخواهد به تعهدات برجامی پایبند بماند.

بیشتربخوانید:

قالیباف:آغاز غنی‌سازی 20 درصدی جایگاه ایران مقتدر را در مواجهه با پیمان‌شکنان احیا خواهد کرد

 

عضو مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس ،با بیان اینکه  غنی‌سازی ۲۰ درصدی پاسخی است به بدعهدی غربی‌ها و پاسخی است به خروج  آمریکایی ها از برجام و بی توجهی به حقوق ملت ایران،ادامه داد: اقدامی که ملت ایران انجام داد ؛تنها گزینه پیش روی ایران برای دفاع از حقوق خود بوده است.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: گزینه ایران در غنی سازی برای این بوده است که به غربی‌ها نشان دهد که اگر آنها به تعهدات خود عمل نکنند؛جمهوری اسلامی  هم دلیلی ندارد که خود را در غنی سازی،نصب سانتریفیوژها و دیگر مسائل محدود کند. 

نماینده مردم تایباد و باخرز در مجلس با اشاره به ادعای اروپا مبنی بر عدم پایبندی ایران به مفاد برجام،تاکید کرد: اگر کاهش تعهدات ایران خاتمه برجام است پس خروج از آن نشانه چیست؟ ما حقوق خودمان را احیا می کنیم،حالا آنها چه برداشتی از این جریان دارند ،مهم نیست. ما به جای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تصمیم نمی گیریم؛ما تصمیم خودمان را گرفتیم و عمل کردیم. اینکه آنها این موضوع را اهرم فشار تلقی کنند یا رفتار خارج از عرف و یا خارج از قرارداد، اعلام کنند به خود اروپاییان مربوط می شود.

وی تاکید کرد: در طی این سالها خیلی تلاش شد تا غربی ها به تعهداتشان در قالب برجام عمل کنند؛ تعهداتی که به ملت ایران دادند را اجرایی کرده  و فشار تحریم ها را از روی ملت ایران بردارند و این رفتار ظالمانه ای که علیه ملت ایران در پیش گرفته اند را تغییر دهند؛ولی شاهد بودیم که هیچ تغییری در رفتار غربی ها با توجه به نقض تعهدات ایجاد نشد و همان روال قبل را درپیش گرفتند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه وقتی در یک قرارداد اطراف معاهده به تعهدات خودشان عمل نمی کنند ؛دلیلی ندارد که یک عضو از این قرارداد به تعهدات خود پایبند باشد،تصریح کرد: ادامه غنی سازی گزینه پیش روی جمهوری اسلامی برای بازگشت به شرایط گذشته، است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی