کد خبر : 7142

کریمی فیروزجایی :

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: با توجه به افزایش روز افزون تعداد تذکرات نمایندگان از طریق اصلاح آیین نامه داخلی تذکرات کتبی مانند تذکرات شفاهی ساماندهی می‌شوند.

 

 


 

علی کریمی فیروزجایی ، با اشاره به تعدد تذکرات کتبی نمایندگان در جلسات علنی مجلس گفت: تذکر برای گوشزد کردن برخی از مسائل و مشکلات مردم به دستگاه های اجرایی کشور است و با تذکر دادن می‌خواهیم مردم بدانند که نمایندگان از مشکلاتشان غافل نیستند.

عضو هیئت رئیس مجلس ادامه داد: در تذکرات مباحثی پیش می آید که پیامد هایی در پی داشته اما طبق آیین نامه داخلی تذکرات کتبی  توسط مسئول تذکرات در هیئت رئیسه قرائت می‌شود و تذکرات شفاهی نمایندگان بیان می‌کنند.

وی افزود: تذکرات عینا از سوی هیئت رئیسه به دستگاه‌های مربوطه ارجاع می‌شود و آن دستگاه موظف، توجه به تذکرات و پاسخ دادن است البته اخیرا برخی از دستگاه‌های اجرایی در پاسخ به تذکرات کوتاهی کردند که به دنبال سازوکاری هستیم تا اینگونه مشکلات حل کنیم.

فیروزجایی بیان کرد: در بین انبوه تذکراتی که در عمر شش ماه مجلس یازدهم قرائت شده، مواردی بوده که بعد از تذکرات اتفاقات اجرایی رخ داده و کاری انجام شده است، برای همین گفتمان سازی که در قالب تذکرات بین نمایندگان صورت می گیرد، باید بر مبنای مساله های مهم و توجه به افکار عمومی باشد. اخیرا بحث هایی درباره تعداد تذکرات در هیئت صورت گرفته تا سازوکاری برای ساماندهی تذکرات کتبی طراحی شود که این موضوع نیازمند اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس است.

وی بیان کرد: آئین نامه داخلی در حال حاضر اجازه داده تا نمایندگان در یک روز 100 تذکر به دستگاه های اجرایی بدهند بر این اساس اصلاح موادی از آیین نامه که مربوط تذکرات است در دستور کار کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس قرار گرفته تا در آینده شاهد ساماندهی تذکرات باشیم. ساز و کاری عادلانه باید طراحی شود تا همه وکلای ملت بتوانند تذکر بدهند.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: تذکرات نمایندگان  از تریبون مجلس درباره مشکلات ملی، محلی و بین المللی باعث قرار گرفتن این موضوعات در کانون توجه افکار عمومی، دستگاه های اجرایی و مدیریتی می شود از این جهت نباید توقع داشته باشیم که بعد از تذکر یک نماینده اتفاق اجرایی بیفتد چون در حال حاضر کشور بر مبنای برنامه‌های میان مدت و کوتاه مدت اداره می شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی