کد خبر : 7046

سلیمی:

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: همه در کشور برای قاعده مند شدن ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اتفاق نظر دارند و اختلاف نظری نیست اما ممکن است برخی به شروط ایراد داشته باشند که می توان در این موارد بحث کرد و بهترین شروط را تصویب کرد.

علیرضا سلیمی ، با اشاره به اینکه گفته می شود اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری نقض حقوق شهروندی است، گفت: اصل 115 قانون اساسی می گوید کاندیدای ریاست جمهوری باید از رجال مذهبی و سیاسی باشد سوال این است که آیا همه کاندیداها رجال مذهبی، سیاسی هستند؟ این نص قانون است که رجال مذهبی و سیاسی که مدیر و مدبر هستند برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در واقع قانون اساسی شرایطی برای ریاست جمهوری در نظر گرفته است بنابراین کسی می تواند براین مسند بنشیند که 11 ویژگی مورد تاکید قانون اساسی را داشته باشد.

وی ادامه داد: کجای دنیا همه می توانند در انتخابات ثبت نام کنند، در کشورهای اروپایی از جمله فرانسه باید اساتید دانشگاهی کاندیدا را تایید کنند، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روند پیچیده ای برای کاندیدا شدن طی می شود، در ایران قانون اشکالاتی داشت و می دیدیم فردی برای ریاست جمهوری ثبت نام می کرد که بیکار است و می گفت چون بیکار است آمده رئیس جمهور شود آیا این اتفاق وهن نظام جمهوری اسلامی نیست؟

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری دفاع از حیثیت و هویت ملی کشور است

سلیمی در ادامه گفت‎وگو با خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: حتی شاهد بودیم فردی که محکومیت داشته ثبت نام کرده است آیا کشور را می توان دست سارق و قاچاقچی داد؟ کجای دنیا چنین اجازه ای می دهد که در ایران چنین موضوعی رقم بخورد؟ از این رو در نظر گرفته شد داوطلبان ریاست جمهوری باید از مراجع قضایی نامه بیاورند که محکومیت ندارد، مگر می شود کسی که چک مردم را پاس نمی کند رئیس جمهور شود؟ اتفاقا اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری دفاع از حیثیت و هویت ملی کشور است.

شرایط ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری باعث سخره شده است

وی تاکید کرد: در مجلس می گویم کسی کاندیدا شود که وزن آن مشخص باشد، بتواند کشور را مدیریت کند، مدیریت کلان بلد باشد، مدبر باشد و توانایی تصمیم گیری در شرایط سخت داشته باشد. مجلس که وارد مباحث سیاسی و حزبی نشده، در حقیقت مجلس شرایطی در نظر گرفته است تا مسیر را برای کاندیدا شدن افراد بسیاری از جمله اساتید دانشگاه و حوزه باز باشد، اما چارچوبی نیز در نظر گرفته شده است.

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید براینکه با طرح اصلاح قانون، ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری قاعده مند شود، بیان کرد: همه در کشور برای قاعده مند شدن این موضوع اتفاق نظر دارند و اختلاف نظری نیست اما ممکن است برخی به شروط ایراد داشته باشند که می توان در این موارد بحث کرد و بهترین شروط را تصویب کرد. واقعیت این است که وضعیت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری خوشایند نیست و گاه باعث سخره شده است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی