کد خبر : 7018

دشتی اردکانی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ باید تغییرات اساسی داشته باشد تا بتوانیم آن را در صحن مجلس به تصویب برسانیم.

 
 

محمدرضا دشتی اردکانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره تصویب بودجه سال ۱۴۰۰ در صحن مجلس شورای اسلامی با توجه به اینکه کلیات آن در کمیسیون تلفیق تصویب شده است گفت:تصویب لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بستگی به عملکرد کمیسیون تلفیق دارد. ما معتقدیم که لایحه بودجه باید تغییرات اساسی پیدا کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آنچه که در بودجه سال ۱۴۰۰ مشاهده می کنیم این است که منابع و مصارف همخوانی ندارد.

وی با اشاره با نامه رهبر انقلاب در خصوص برداشت مازاد بر ۲۰ درصد از صندوق توسعه تا سقف یک میلیون بشکه در روز مجاز، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در نامه‌ای مشخص کردند آقایان به جای اینکه روزی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت به فروش برسانند باید حدود یک میلیون برای فروش پیش‌بینی ‌کنند که قطعاً منابع کم می‌شود و باید باتوجه به این امر منابع دیگری در نظر گرفت.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اینکه امسال ساختار بودجه در کمیسیون برنامه و بودجه و کمیته های مختلف و همچنین با انجام نظرات کارشناسی در کمیسیون تلفیق تصویب شد، در صحن  علنی مجلس شورای اسلامی هم می‌تواند با تغییرات اساسی رای بیاورد. 

وی در پاسخ به این پرسش که شاهد نامه‌نگاری رئیس مجلس به رئیس‌جمهور و از رئیس جمهور به رئیس مجلس بودیم و این رفتارها شائبه‌ای در جامعه به وجود آورده مبنی بر این‌ که شاید مجلس مقابل دولت برای تصویب لایحه بودجه سال آینده ایستاده است، اظهار داشت: اصلاً و ابداً اینگونه نیست طبق اصل ۵۲ قانون اساسی بودجه توسط دولت به مجلس ارسال می‌شود و مجلس هم باید با در نظر گرفتن تمام زمینه‌های مختلف یک بودجه واقعی تصویب کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه دخل و خرج است؛ یعنی مشاهده می‌کنید چقدر پول دارید و کجا باید هزینه کنید که این امر باید واقعی باشد. تا جایی که می‌توانیم باید از منابع استفاده کرد. در واقع درآمدها باید پایدار باشد و نباید خیلی روی فروش اوراق و نفت حساب کنیم. ما باید به طور واقع بینانه درآمدها را در نظر بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه هیچ تقابلی میان مجلس و دولت نیست، اظهار کرد: مقام معظم رهبری که دیدار اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد سپهبد شهید سلیمانی فرمودند که امروز بیشتر از هر زمانی کشور به وحدت نیاز دارد و انشاءالله این وحدت با کمک سران سه قوه ایجاد خواهد شد. طی چند روز گذشته جلسه سران قوا به دعوت آقای قالیباف در مجلس برگزار شد که این نشان می‌دهد که بین تمامی قوا تعامل وجود دارد.

دشتی اردکانی در پایان گفت: امیدوارم سازمان برنامه و بودجه با توجه به قولی که آقای نوبخت داده است در کنار کمیسیون تلفیق و همکاران قرار خواهد گیرند تا برای سال آینده بودجه ای را تصویب کنیم که به نفع مردم و کشور باشد.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی