کد خبر : 6486

رحیمی جهانی آبادی پاسخ داد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر قرار به حصار کشی است باید بازارچه های مرزی متعددی بین ایران و پاکستان ایجاد شود تا نگرانی معشیتی و اقتصادی مردم برطرف شود.

جلیل رحیمی جهان آبادی، با اشاره به اینکه وزیر خارجه پاکستان از حصارکشی بین مرز ایران و پاکستان تا پایان سال خبر داده است، گفت: مرز این دو کشور ظرفیت‌ها و تهدیدهایی دارد که باید به آن توجه شود.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مرز دو کشور ظرفیت هایی چون تبادلات اقتصادی و مرزی دارد، از سوی دیگر به دلیل پیوند های فرهنگی و تاریخی بین مردم ایران و پاکستان، تردد در مناطق مرزی زیاد است.

وی ادامه داد: با این حال هر دو کشور نگرانی هایی از بابت مسائل مرزی و امنیتی دارند که باعث حساسیت ویژه تهران و اسلام آباد شده است، از این رو اگر طرف پاکستانی بخواهد حصارکشی کند و مرزهایش را مسدود کند از اختیارات دولتش است و ایران نمی تواند کاری در این زمینه انجام دهد.

این نمایند مجلس با اشاره به آسیب ها حصارکشی مرزها گفت: این حصارکشی نباید معشیت و تردد مردم را تحت شعاع قرار دهد، مردم مرزنشین به تبادل اقتصادی مرزی نیاز دارند اگر قرار به حصار کشی است باید بازارچه های مرزی متعددی بین دو کشور ایجاد شود تا نگرانی معشیتی و اقتصادی مردم برطرف شود.

رحیمی جهانی آبادی با بیان اینکه در مرزهای ایران و افغانستان نیز چنین نگرانی هایی وجوددارد اظهار داشت: در مناطق مرزی بین ایران و افغانستان هم اگر بازارچه های مرزی را زیاد کنیم تبادل اقتصادی و توسعه پایدار در مناطق مرزی رقم می خورد و مشکلات معیشتی مردم، قاچاق و عبور غیرمجاز از بین می رود.

وی تاکید کرد: حصارکشی بین مرزها بدون ایجاد بازارچه های مرزی برای تبادل فرهنگی و اقتصادی برای مردم مرزنشین آسیب زا خواهد بود و باعث از بین رفتن ارتباطات بین مردم مناطق مرزنشین می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در دنیایی که کشورها به خصوص اروپایی ها مرزها را برداشته و به سمت یکپارچه سازی می روند، در خاورمیانه دیوارهای مرزی را بالا می بریم، که باید نگران سرنوشت مردم این منطقه بود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی