کد خبر : 6329

موسوی لارگانی در برنامه یه روز تازه با اشاره به طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها:

عضو هیأت رئیسه مجلس با اشاره به آمار ۱۲ درصدی بیکاری در کشور، گفت: مجلس کمیسیون ویژه جهش تولید را تشکیل داده تا اقداماتی در جهت جهش تولید، مسکن و جهش شرکت های دانش بنیان به عنوان اولویت پیگیری شود.

 سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی به مناسبت روز مجلس مهمان برنامه «یه روز تازه» بود که در این برنامه درباره اقدامات اخیر مجلس شورای‌اسلامی گفت: طرح لغو تحریم‌ها را مصوب کردیم و دولت موظف است به آن عمل کند. این طرح ۸ ماده دارد. نکته کلیدی این طرح آن است که اگر اروپایی‌ها ظرف سه ماه تحریم‌های بانکی و نفتی علیه ایران را لغو کردند که هیچ اگر نشد، دولت موظف است که اجرای پروتکل‌های الحاقی را متوقف کند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سالروز شهادت آیت الله مدرس(ره) و روز مجلس، ادامه داد: شهید مدرس نماینده واقعی مردم بودند. ای کاش نمایندگان ما خصلت‌های ایشان را الگوی خود قرار دهند.

وی درباره شعار «مجلس یازدهم مجلس انقلابی است» اظهار کرد: مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان مجلس یازدهم را از انقلابی ترین و قوی ترین مجلس‌ها ذکر کردند، این یعنی پیش از مجلس یازدهم هم مجلس انقلابی و قوی داشتیم اما این مجلس، مجلس انتظار و امید است. مردم از تعدادی نماینده‌های دوره‌های قبل نا امید شدند، و میزان رای ندادن به آنها مشخص است اما در این دوره جوان‌های پرشور انقلابی و همچنین نماینده‌های باتجربه داریم.

موسوی لارگانی ادامه داد: مجلس طرحی را برای معیشت مردم امضا کرده است که آن هم پرداخت ۱۲۰ هزار تومان به افراد نیازمند تا ۶ ماه است. ما قبول داریم که این طرح و یا طرح وام یک میلیون تومانی در شرایط امروز و تورم کمرشکن، هزینه خرید یک مرغ و یا رفت و برگشت به یک سوپرمارکت است اما در حقیقت محدودیت‌هایی که برای کشور وجود دارد، تحریم های ظالمانه که اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده دست دولت را برای کمک بسته است.

رئیس فراکسیون کارآفرینان مجلس با بیان اینکه مقام معظم رهبری در طول ۱۰ سال اخیر تاکیدات شدید بر مباحث اقتصادی داشتند گفت: رهبر معظم انقلاب سال گذشته فرمودند که ۱۰ درصد از شعار سال محقق شده است. شعار جهش تولید که برای سال ۹۹ اعلام شد، تمام شعارهای سال های قبل را در بر می گیرد. یعنی وقتی جهش باشد رونق تولید و اقتصاد، توسعه صادرات غیرنفتی و عدم وابستگی را هم به همراه خواهد داشت که امیدوارم امسال درصد بیشترز از خواسته‌ها و مطالبات به‌حق در این زمینه محقق شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا علت اصلی وضعیت نابسامان اقتصاد جامعه تحریم است؟ بیان کرد: در این باره تحریم نقش اساسی ندارد. ما سالها قبل از انقلاب تک محصولی بودیم یعنی تنها با فروش نفت ارتزاق می‌کردیم درصورتی که کشور ما روی گنج خوابیده است.

موسوی لارگانی درباره آمار بیکاری در کشور گفت: طبق آمار دولتی‌ها این آمار ۱۰ تا ۱۲ درصد است. البته طبق آمار دولت، مرکز پژوهش و یا بانک مرکزی، کسی که حتی یک ساعت در هفته شاغل باشد و بابت آن یک ساعت مثلا ۵۰۰ هزار تومان هم بگیرد، جزو شاغلین محسوب می‌شود، درصورتی که خط فقر در تهران ۱۰ میلیون تومان است و نمی‌توان این فرد را جزو افراد دارای درآمد به شمار آورد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: مجلس یک کمیسیون ویژه جهش تولید تشکیل داده که کارهای خوبی در این کمیسیون انجام می‌شود. جهش تولید، مسکن و جهش شرکت های دانش بنیان اولویت‌های این کمیسیون است. اگر قوه قضائیه، مقننه و مجریه اراده کنند، این خط فقر تا ۷۰ یا ۸۰ درصد نزول می‌کند‌./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی