کد خبر : 6075

مجلس در پاسخ به نامه عجیب دولت درباره نمایندگان مطرح کرد

معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی به نامه عجیب و ادعاهای نادرست دولت درباره نمایندگان مجلس پاسخ داد. دولت چندی قبل تعداد زیادی از اظهارنظرها و نطق نمایندگان مجلس را به عنوان "توهین" و "هتک حرمت" رئیس جمهور برای بهارستان ارسال کرده بود این در حالی است که تقریبا همه موارد ارسالی از سوی دولت، نطق معمولی نمایندگان یا تذکرات عادی آنان به دولت است!

چندی قبل معاونت امور مجلس ریاست جمهوری در نامه ای به رئیس مجلس مدعی «هتک حرمت» و «توهین» برخی نمایندگان به رئیس جمهور شده بود. این نامه یک پیوست حدودا 30 صفحه ای داشت که حاوی مواردی بود که دولت آن را «هتک حرمت» رئیس جمهور و «توهین به دولت» توسط نمایندگان دانسته است.  

همزمان با ارسال این نامه به مجلس، معاون رئیس جمهور در گفت و گو با پایگاه خبری برنا، این نامه را رسانه ای و از آن به عنوان «شکایت» دولت از نمایندگان یاد کرد. 

در پاسخ به این نامه عجیب و سوال برانگیز دولت، معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی با تاکید براین که رئیس مجلس همواره بر رعایت اخلاق در اظهارنظر نمایندگان تاکید داشته و این موضوع را صراحتا در نطق خود بیان کرده است، با اشاره به اصول 84 و 86 قانون اساسی نوشت: نمایندگان مجلس با توجه به شناخت کامل از درد و مشکلات مردم نمی توانند به مسائل آنان بی تفاوت باشند و بدیهی است که اظهارنظر درباره این موضوعات حداقل امکانی است که باید در این باره برای نمایندگان مردم قائل شد. 

معاونت قوانین مجلس در نامه خود با بیان این که براساس اصل 84 قانون اساسی نمایندگان حق اظهارنظر در همه مسائل داخلی و خارجی کشور را دارند و این اظهارنظر شامل بیان مشکلات مردم و مسائل مختلف است نوشته است: اعلام نظر درباره اقدام نادرست و تصمیم های ناصحیح مدیران دستگاه های اجرایی کشور که طبق قانون اساسی وظیفه نمایندگی محسوب می شود، نمی تواند توهین تلقی شود اما بسیاری از موارد ارسالی دولت از اظهارات نمایندگان مصداق این امر است. 

در نامه مجلس  با تاکید بر این که نباید انتظار داشت که نمایندگان فقط در مقام تعریف و تمجید از مقامات و مدیران برآیند آمده است که در پیوست نامه دولت از اظهارات نمایندگان «به جز موارد بسیار معدود قریب به اتفاق موارد ارسالی از مصادیق واضح و روشن تذکر، پیگیری و انتقاد در راستای ایفای وظایف نمایندگی است».

این نامه با اشاره به برخی نمونه ها از موارد ارسالی توسط دولت از جمله «تذکر آئین نامه ای به رئیس جمهور که در زمینه استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور از هیچ اقدامی دریغ نکند» یا مطالبه «مقابله با گرانی های اخیر از رئیس جمهور» و... نوشته است: این موارد نمی تواند توهین تلقی شود و مرور دقیق موارد ارسالی از اظهارات نمایندگان این نگرانی را ایجاد می کند که توقع دولت این است که نمایندگان فقط در مقام تعریف و تمجید از دولت برآیند و هیچ تذکر ساده یا انتقاد معمولی بر زبان نیاورند. 

برخی از اظهارات نمایندگان که دولت آن را مصداق توهین به رئیس جمهور می داند

در ادامه تعداد اندکی از مواردی از اظهارات نمایندگان که دولت آن ها را مصداق هتک حرمت رئیس جمهور می داند و در نامه به مجلس ارائه شده، آمده است: 
   

 
نامه عجیب دولت درباره نمایندگان
 
نامه عجیب دولت درباره نمایندگان
 
نامه عجیب دولت درباره نمایندگان
 
نامه عجیب دولت درباره نمایندگان
 
نامه عجیب دولت درباره نمایندگان
 
نامه عجیب دولت درباره نمایندگان  
موارد بسیار زیاد دیگری از این قبیل در این نامه وجود دارد و اگر مقدور بود، متن کامل این نامه و پیوست های آن را منتشر می کردیم تا همه مواردی که دولت آن ها را مصداق توهین و هتک حرکت تلقی می کند در معرض دید مخاطبان قرار گیرد. 
بهتر نبود دولت به جای آن که وقت و سرمایه خود را برای ایجاد یک نامه 30 صفحه ای شامل ادعاهای واهی هدر دهد، همین زمان و سرمایه را در لوایح و مواردی که به معیشت مردم و اقتصاد کشور مربوط است صرف می کرد؟

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی