کد خبر : 6043

بشیری سوال خود از وزیر خارجه را تشریح کرد

نماینده مردم استان تهران در مجلس با انتقاد از عملکرد معاونت اقتصادی وزارت خارجه گفت: ظرفیت اقتصادی جمهوری اسلامی به‌گونه‌ای است که می‌توانیم با استفاده از ارزهای منطقه‌ای در شرایط تحریم نیز با کشورهای همسایه روابط تجاری برقراری کنیم.

فرهاد بشیری ، در تشریح سوال خود از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که بعد از رسیدگی در کمیسیون امنیت ملی به صحن علنی ارجاع شد، گفت: ضروری است که تمام دستگاه های دولت در عرصه داخلی و منطقه ای، به خصوص در شرایط فعلی، دارای برنامه باشند.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه وزارت امور خارجه نیز نباید کارکرد یکجانبه ای داشته باشد، عنوان کرد: از چند سال قبل بر موضوع دیپلماسی اقتصادی در کنار همه حوزه های امنیتی، سیاسی، فرهنگی و غیره در وزارت امور خارجه تأکید شد تا ضمن برنامه ریزی دقیق، تعامل ویژه ای در حوزه اقتصادی با سایر کشورها داشته باشیم.

وی در ادامه به ضرورت توسعه و گسترش روابط اقتصادی کشورمان با سایر کشورها به خصوص همسایگان تأکید و اظهار کرد: جمهوری اسلامی از شرایط مناسبی در حوزه اقتصادی برخوردار است لذا دستگاه دیپلماسی باید با توجه به تأکیدات رهبری و نیازهای جامعه، معاونت اقتصادی خود را فعال می کرد اما تا کنون نتوانسته از این معاونت به خوبی استفاده کند.

بشیری دنیا را محل تعامل دانست و افزود: جمهوری اسلامی در چارچوب های خود با همه کشورها به جز آنها که خط قرمز ماست، ارتباط برقرار می کند که در این راستا روابط اقتصادی بسیار مهم است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان به ظرفیت ویژه همسایگان کشورمان به دلیل دارا بودن نقاط مشترک فرهنگی اشاره و خاطرنشان کرد: از آنجایی که کشورمان به لحاظ اقتصادی دچار تحریم و فشار است، می توان از طریق ارزهای منطقه ای با این کشورها تجارت کرد لذا ظرفیت هایی وجود دارد که معاونت اقتصادی وزارت خارجه باید به آن توجه کند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی