کد خبر : 5999

مالکی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر کانادا همکاری لازم برای دستگیری محمود خاوری را نداشته باشد اعتبارش در جهان را از دست می دهد.

فداحسین مالکی  با اشاره به عدم همکاری دولت کانادا با پلیس اینترپل برای دستگیری محمود خاوری در این کشور گفت:اقدامات کانادا مسبوق به سابقه است، قبلا هم برخلاف انتظارات بین المللی در ارتباط با ایران اقدام کرده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر کشور کانادار به لانه افراد فراری و مفسد اقتصادی تبدیل شده و باید تاکید کرد در ارتباط با دستگیری خاوری که مفسد اقتصادی بوده بد عمل کرده است، با چنین رفتارهایی نگاهی که دنیا و جامعه ایرانی به دولت کانادا دارد کم رنگ و از بین رفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: باید پلیس کانادا بر اساس درخواست پلیس اینترپل ایران عمل کند و این فرد خاطی و مفسد را تحویل مقامات ایران بدهد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه ایران و کانادا چند سالی است که روابط دیپلماتیک ندارند، اظهار داشت: نبود رابطه  دیپلماتیک بین دو کشور ارتباطی به بازداشت وبازگردادن خاوری به عنوان مفسد اقتصادی ندارد، در رابطه روابط دیپلماتیک هم باید گفت هر گاه ، کانادایی ها موضع گیریشان را نسبت به ایران در جوامع بین المللی تغییر دهند جمهوری اسلامی ایران بر اساس منافع ملی خود عمل می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید براینکه کانادا خواسته است به بهانه نبود روابط دیپلماتیک برای ایران در زمینه دستگیری خاوری مشکلاتی ایجاد کند، گفت: همکاری نکردن کانادار برای دستگیری مفسدین اقتصادی کار درستی نیست و باعث می شود اعتبار خود را در دنیا از دست بدهند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، خبر فرار خاوری به کانادا، مهر۹۰ رسانه‌ای شد. نه‌تنها رسانه‌های داخلی که رسانه‌های آمریکایی و کانادایی هم به این فرار واکنش نشان دادند. جامعه ایرانی‌های مقیم کانادا نیز همان موقع در نامه‌ای به رؤسای کشور از حضور خاوری در خاک کانادا گلایه کرده بودند. آن‌ها در این نامه نام خاوری را بارها با فساد ۳۰۰۰‌میلیاردتومانی صورت‌گرفته در ایران مرتبط دانسته‌اند. اما حتی با وجود ثبت اعلان قرمز برای این متهم فراری، همچنان خاوری که از سال ها پیش در کانادا خانه خریده و تابعیت آن را کسب کرده بود در این کشور زندگی می کند و هر از چندی فیلم هایی هم از رفت و آمد او در کانادا منتشر می شود.

سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین‌الملل اخیرا گفت: علی‌رغم صدور اعلان قرمز برای "محمدرضا خاوری"؛ یکی از اخلالگران کلان نظام اقتصادی کشور که به کانادا متواری شده است، پلیس کشور مذکور همکاری لازم را برای استرداد این مفسد اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران ندارد./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی