کد خبر : 5868

نماینده آبادان تشریح کرد

نماینده مردم آبادان از بررسی عملکرد استانداری خوزستان با استفاده از ابزارهای نظارتی مجلس از جمله ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی و تحقیق و تفحص خبر داد.

سیدمحمد مولوی  با انتقاد از عملکرد استاندار خوزستان گفت: در راستای بررسی عملکرد استاندار خوزستان از ابزارهای نظارتی مجلس از جمله تحقیق و تفحص و ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس استفاده کرده ایم.

نمایند مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس یکی از ابزارهای نظارتی است که در اختیار نمایندگان قرار می گیرد که بر اساس آن هرگاه 10 نماینده یا کمیسیون به این نتیجه برسند که وزارتخانه، دستگاه یا مسئولی در اجرای قانون کم کاری دارد، مجلس می تواند از این ابزار برای بررسی عملکرد آن دستگاه استفاده کند.

وی توضیح داد: از این رو از ماده 242 دیوان محاسبات کل کشور برای تحقیق و تفحص از استانداری خوزستان بهره گرفتیم، کارشناسان دیوان در پروسه یک ماه اسناد و مدارک را تهیه کردند و ما توانستیم با در اختیار داشتن اسناد و مدارک از ماده 234 آیین نامه داخلی استفاده کنیم.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ماده 234 آیین نامه در خصوص استانداری خوزستان محورهای متعددی دارد از جمله اینکه اعتبار سیل، خشکسالی، ریزگردها و زیست محیط استان خوزستان در کجا هزینه شده است و استاندار طبق کدام مجوز 50 مشاور دارد.

وی بیان کرد: هر استانداری اجازه دارد تا 15 درصد از افراد غیر  وزارتخانه در سمت های فرمانداری و بخشداری استفاده کند اما استانداری خوزستان بالای 35 درصد از نیروهای دیگر بهره گرفته است بنابراین اهلیت حرفه ای نیروها نیز محور دیگر این ابزار نظارتی مجلس است چرا که انتصابات طبق جدول تخصصی نبوده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سندهای سوری از سوی استانداری برای هزینه کرد اعتبارات ارائه شده است، گفت: از 20 میلیارد تومان هزینه خشکسالی آبادان و خورمشهر حتی 2 میلیارد آن هم دست کشاورزان را نگرفته است.

مولوی تاکید کرد: در صورت اینکه درخواست ماده 234 آیین نامه در خصوص عملکرد استانداری خوزستان در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مصوب شود برای اجرای آن به هیات رئیسه مجلس ارسال می شود.

نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محورهای تحقیق و تفحص از استانداری خوزستان توضیح داد: این تحقیق و تحفص در 25 محور مدیریتی، مالی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی تهیه شده است، یکی از موضوعات آن کم کاری استانداری در حمله تروریستی 31 شهریور دو سال پیش خوزستان است که باید مشخص شود استاندار چه کارهایی را برای مدیریت این حادثه تروریستی انجام نداده و به عنوان متولی شورای تامین استاندار چه برنامه ای داشته است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی