کد خبر : 5754

خطیب‌زاده

سخنگوی وزارت امور خارجه راهکار جبران خسارت ناشی از برجام را انجام تعهدات از طرف مقابل به صورت دسته جمعی دانست و گفت: وزارتخارجه با هدف تامین و حفظ منافع ملی بر «اقدامات» دولت جدید آمریکا توجه دارد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه 19 آبان ماه) در نشست هفتگی با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت مبنی بر اظهارات جوبایدن درباره بازگشت به برجام و نگرانی‌هایی که درباره اجرای نمایشی بخش‌هایی از برجام وجود دارد و اینکه آیا وزارت امور خارجه ایران در صورت برگشت آمریکا به توافق هسته‌ای جز تامین منافع مردم، برنامه‌ای برای جبران خسارات ناشی از خروج آمریکا از برجام دارد، گفت: دولت یاغی و یک رژیم در کاخ سفید از تعهد خود خارج شده است، ایالات متحده آمریکا ناقض آشکار قطعنامه 2231 است. آنها به عنوان عضو مشارکت کننده از برجام خارج شدند لذا طبیعی است که خسارت جدی در این مسیر به ملت ایران وارد شده باشد و این متضمن مسئولیت حقوقی و قطعی آمریکاست و باید گذشته را جبران کند.

آمریکا و کشورهای اروپایی باید به تعهدات برجامی خود عمل کنند

خطیب زاده با اشاره به برجام، افزود: طرف های حاضر در برجام تعهدات مختلفی دارند که مهمترین آنها تعهدات رفع تحریمی بوده است اما متاسفانه ایالات متحده رأسا مانع از انجام تعهدات شد و بعد از اعمال تحریم‌های فراسرزمینی، طرف‌های اروپایی نیز ناقض عهد و البته ناتوان در عمل به تعهدات خود بودند لذا این انجام تعهدات از طرف مقابل یک اتفاق دسته جمعی است و طرف‌های برجامی باید تمام تعهدات را انجام دهند.

تمام انرژی وزارت خارجه صرف تامین و حفظ منافع ملی است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: ما به طور جدی و با دقت به «اقدامات» توجه خواهیم کرد. مسیر منافع ملی ایران مسیری است که ما به آن احترام می‌گذاریم و با جدیت پیش خواهیم رفت و تمام انرژی ما صرف این خواهد شد که منافع مردم ایران حفظ شود.

فرصت‌های تنوع سازی در اقتصاد خارجی را با جدیت پیگیری می‌کنیم

وی در ادامه تاکید کرد: ما در این چند سال که اقتصاد تاب آور را تجربه کردیم، شوک‌های بسیار زیادی را رد کردیم و هزینه های زیادی دادیم و به مرحله‌ای در شرایط اقتصادی رسیدیم که مراحل بسیار با شکوهی در تولید، تدوین و طراحی است و البته فرصت‌های تنوع سازی در اقتصاد خارجی را حتما با جدیت پیگیری می‌کنیم و از هرفرصتی استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: این ملت تمامی شرایط این را دارد که بهترین زندگی را در بهترین فضا تجربه کند و ما به عنوان مسئول، به تحقق این موضوع متعهد هستیم لذا جبران خسارات ناشی از خروج آمریکا از برجام را پیگیری خواهیم کرد.

ظریف به پاکستان می‌رود

خطیب زاده در نشست خود با اصحاب رسانه به سفر ظریف به سه کشور آمریکای لاتین (ونزوئلا، کوبا و بولیوی) اشاره کرد و گفت: ظریف ۱۸ آبان در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید بولیوی شرکت کرد و در حاشیه آن با وزیر خارجه شیلی دیدار و به صورت تلفنی هم با وزیر خارجه نیکاراگوئه گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه کشورمان فردا در سفری دو روزه به همراه هیاتی بلند پایه عازم پاکستان خواهد بود و علاوه بر ملاقات با همتای خود که در راس هیأت سیاسی واقتصادی انجام می‌شود، ملاقاتی با نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان نیز خواهد داشت.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: طی روزهای گذشته نشست سه جانبه ایران، روسیه و هند در موضوع افغانستان در مسکو برگزار شد. ضمن اینکه سفر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در مورد افغانستان به تهران داشتیم.

مباحث انتخاباتی در آمریکا مبنای قضاوت و تصمیم‌گیری ما نیست

وی درباره اظهارات یکی از مشاوران بایدن و شرط گذاری برای ایران خاطرنشان کرد: در مورد انتخابات آمریکا در این چند روز صحبت شده است. اینکه کدام مشاور ایشان چه گفته برای ما ملاک نیست. ما اینها را شرط نمی‌دانیم. مباحث انتخاباتی هم مبنای قضاوت نیست. آنچه جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده این است که برجام ماحصل گفت‌وگوی میان ایران و 1+5 بوده و یک برنامه جامع اقدام مشترک است که توسط قطعنامه سازمان ملل متحد الزام‌آور شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این حرف‌ها نشان از ساده‌اندیشی است که می‌توان این توافق امضا شده را باز کرد، اظهار کرد: ایران بارها اعلام کرده برجام مربوط به گذشته است و قابل باز شدن نیست. آمریکا ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و از برجام خارج شده و خسارت‌های زیادی به ملت ایران زده است. بنابراین ایران در جایگاه خواهان است و آمریکا باید پاسخ دهد. 

فشار حداکثری ترامپ در برابر مقاومت ملت ایران شکسته شد

خطیب زاده در خصوص پیام شکست فشار حداکثری ترامپ در برابر مقاومت ملت ایران، گفت: پیام در واشنگتن صادر شده و مردم آمریکا و دنیا نظرشان را اعلام کردند. دولتی در آمریکا از همه نُرم های بین المللی خارج شد، گردن کشی کرد و در گردن کشی بی پرده بود و از ده ها معاهده خارج شد. انتخابات آمریکا پیام بزرگی برای منطقه دارد و همانطور که وزیر خارجه گفته قمار برای خرید امنیت از روان‌پریشانی که جز پول و سلاح نمی‌اندیشند، نتیجه‌ای جز گذاشتن تخم مرغ در سبد غیرقابل اطمینان ندارد. برخی از کشورهای همسایه همچنان به فکر خرید امنیت و وفاداری هستند و به لابی‌گری در کشورهای دیگر توجه می‌کنند. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ایران دست دوستی به کشورهای همسایه دراز کرده و کشورهایی که خود را منزوی کرده‌اند برگشته و آرامش خود را در ترتیبات امنیتی منطقه‌ای پیدا کنند. در سیاست خارجی ایران روابط تهران و واشنگتن فصل قابل توجهی است، دولت ترامپ در چند سال گذشته مسیر غلطی رفته است و فشار حداکثری به شکست حداکثری رسیده و مقاومت حداکثری کف مقاومت ایران بوده و ایران بعد از ترور سردار سلیمانی به عکس العمل‌های ضروری روی آورد و به این سیاست پاسخ داد.

دولت آمریکا از سیاست شکست خورده خود فاصله بگیرد

وی با بیان اینکه زبان احترام و عزتمداری هنوز جواب می‌دهد، یادآور شد: هنوز هم وقت هست، دولت آمریکا از سیاست شکست خورده خود و از این میراث که علیه ملت ایران و منطقه به جای می‌گذارد، فاصله بگیرد.سه تغییر است که تا روی ندهد، اتفاقی نمی‌افتد؛ تغییر در اندیشه و نظر؛ تغییر در کلام و گفتار و نوع صحبت با ملت ایران و جهان و جبران رفتارهای غلط گذشته.

راه‌حل‌ها در داخل کشور است/ ارکان کلان نظام در سیاست خارجی تصمیم‌گیری می‌کنند

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه الان زود است که بگوییم در آینده چه رخ خواهد داد، بیان کرد: همانطور که تحولات این چند هفته و دو سال گذشته نشان داده است، تنها باید به داخل متکی باشیم، راه‌حل‌ها در داخل کشور است و بگذاریم مسیر طبیعی و منطقی تصمیم‌گیری جلو برود. خطرناکترین چیز آن است که نگاه داخلی و جناحی به سیاست خارجی داشته باشیم. ارکان کلان نظام درباره سیاست خارجی تصمیم‌گیری می‌کنند. 

بازداشت دیپلمات‌های ایرانی در بلژیک بدعتی خطرناک است

خطیب زاده در توضیح آخرین وضعیت پرونده دیپلمات‌های بازداشت شده در بلژیک، گفت این اتفاقی که رخ داده درواقع نقض کامل کنوانسیون های بین المللی است. این یک بدعت خطرناکی است که بانیان آن، قربانی این بدعت خواهند شد زیرا اصولی که در نظام بین الملل شناخته شده است باید رعایت شود.

وی افزود:  جریان سازی هایی براساس یکسری ادعاهای واهی مطرح شد. البته آنهایی که این سناریوها را مطرح می‌کنند طبیعی است که چنین ادعاهایی را نیز مطرح کنند. ایران با شدت و قاطعیت این مساله را پیگیری می‌کند و از مجاری مختلف نیز پیام های ما رفته است. امیدواریم مسیر عقلانیت را انتخاب کنند و تحا تاثیر نیروهای ضد آرامش در روابط بین المللی قرار نگیرند.

تماسی با تیم بایدن نداشتیم

وی در پاسخ به این سوال آیا تماسی قبل یا بعد از پیروزی بایدن در انتخابات از سوی تیم آمریکایی داشته است، گفت: خیر؛ اساسا ما با کسی خارج از مسائل کاملا مرتبط با برجام در ارتباط نخواهیم بود به ویژه آنکه هنوز دولتی بر سرکار نیامده است. باید در واشنگتن بر سرکار بیاید و بعد از تشکیل دولت تصمیم‌گیری خواهیم کرد. باید ببینیم اقدامات آمریکا به چه سمتی می‌رود. اقدامات مهم هستند، نه حرف‌ها، تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها. 

پرونده ترور سردار شهید سلیمانی در صدر پیگیری‌های ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره تصمیم مجلس عراق برای بررسی ترور شهید سپهبد سلیمانی خاطرنشان کرد: مصونیت ریاست جمهوری برای مسببان و آمران قائل نیستیم. مسببان و آمران همواره در لیست تعقیب ما قرار داشته، دارند و خواهند داشت. قوه قضاییه ما در حال تکمیل پرونده‌های قضایی است و آنها باید در پیشگاه عدالت جواب بدهند و پاسخگوی ترور باشند.

وی افزود: همکاری‌های بسیار نزدیکی با بخش‌های مختلف عراق داشتیم و دولت عراق مسئول پاسخگویی است و این یک پرونده مفتوح است و ابعاد مختلف آشکار و غیرآشکار دارد و در صدر پیگیری‌های ایران بوده و تا رسیدن به نتیجه این پیگیری‌ها ادامه دارد.

حیات رژیم صهیونیستی در بحران آفرینی است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره وقوع جنگ بین ایران و اسرائیل گفت: مقامات اسرائیلی خیلی جنگ دوست هستند و می‌خواهند آن را با خون سربازان آمریکایی انجام دهند. آنها می‌دانند ایران درباره امنیت ملی هیچ شوخی ندارد. رژیم اشغالگر قدس تمامی حیات و مماتش را در بحران آفرینی می بیند و از روز اول جعلش در سرزمین فلسطین همین رویکرد را داشته است.  آنها ایران هراسی و ایجاد هراس در پایتخت‌های دیگر را دنبال می‌کنند و هر زمان لازم بوده جواب قاطع را گرفته و به لانه‌های خود پناه برده‌اند.

پیگیری موضوعات اقتصادی و امنیتی در سفر ظریف به پاکستان

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره سفر وزیر خارجه به پاکستان و محورهای این سفر عنوان کرد: این سفر ابعاد سیاسی، امنیتی و اقتصادی دارد. روابط ما بسیار ممتاز است و موضوعات بسیار جدی داریم و همواره رایزنی ها در سطوح عالی انجام شده است. در این سفر موضوعات بسیار مهمی در دستورکار قرار دارد. 

سیاست حُسن همسایگی، سیاست تداوم دار ایران

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا ایران این امیدواری را دارد که بعد از رفتن ترامپ تغییراتی در نوع تعاملات با همسایگان ایجاد شود؟ گفت: ایران سیاست تداوم دار یعنی سیاست حُسن همسایگی را داشته است. رفتن توهمی به نام امنیت ترامپ شاید در یکی از دو پایتخت معدود همسایه را به این عقلانیت برساند که نمی‌توانند همواره پول بدهند و لابی کنند و امنیت بخرند و مردم یمن را بکشند. این پیام روشن ایران به آنهاست که ما هفت سال پیش در این دولت و سال‌های قبل گفتیم پابرجاست. امیدواریم به این عقلانیت برسند که ما نیازمند سازوکار بومی در منطقه هستیم. ایران همواره آمادگی دارد ما خود را به عنوان کشور چند هزار ساله در منطقه مسئولیت داریم که همسایگان را کمک کنیم که به این واقعیت‌ها برسند.

انتظار حل بحران سه دهه‌ای قره باغ با یک طرح در عرض دو سه هفته را نداریم

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره طرح پیشنهادی ایران برای حل مناقشه قره باغ و اینکه گفته می‌شود قرار است قره باغ در ارمنستان و نخجوان به جمهوری آذربایجان داده شود و اینکه آیا این جزو طرح ایران بوده است؟ اظهار داشت: سوال‌هایی که مبتنی بر اخبار تایید نشده گمراه کننده هستند. چارچوب حل و فصل بحران روشن است. ایران از هر مسیری که به این چارچوب کمک کند استقبال کرده است. برای ما مهم است این بحران سه دهه‌ای حل شود. اصولی که پیگیری می‌کنیم مثل حفظ مرزها و حل و فصل شهرهای اشغالی، دست نخوردن دموگرافی منطقه برای ما لایتغیر است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: انتظار نداریم که بحران سه دهه‌ای با یک طرح در عرض دو سه هفته حل شود. طرح‌های گذشته کمک نکرده است. هر زمان طرفین به این نتیجه برسند که مسیر جنگ درست نیست بهتر می‌توانیم به آنها کمک کنیم. درباره امنیت مرزها و حضور تکفیری‌ها و گزارش‌های مطرح شده در این زمینه با کسی شوخی نداریم. 

اقتصاد مردمی تحریم ناپذیر است

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی عنوان کرد: گسترش روابط ایران با دیگر کشورها جزو وظایف ذاتی زارت خارجه است. و دستورالعمل دیروز دولت تاکیدی بر این بود. وزارت خارجه و سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور نقش تسهیل کننده را دارند و با جدیت این نقش را پیگیری کرده و می‌کنیم. فشار حداکثری آمریکا بی‌خود شکست نخورده است و شکست این سیاست دستاوردهای جوانان، بخش خصوصی و ایرانیان گمنام در سراسر جهان است که کمک کردند که این سیاست شکست بخورد.

وی ادامه داد: اقتصاد ما دارد به اقتصاد مردمی تبدیل می شود. اقتصاد مردمی تحریم ناپذیر است. مسیر جذب سرمایه متنوع شده است. شرایط نیز حاکی از آن است که در مسیر جدیدی نفس می‌کشیم. صادرات ما شکل جدیدی به خود گرفته و بازار نیز متوجه شده است. این شرایط نویدبخش و امیدآفرین است .

آمریکا از تمام ابزارها برای تهدید امنیتی رقبای خود استفاده می‌کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره خروج نام گروهک تروریستی ترکستان شرقی از فهرست گروه‌های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا یادآور شد: دولت آمریکا در این حوزه بسیار بی‌آبرو است. آنها از تمامی ابزارها استفاده می‌کند تا رقبای خود را تهدید امنیتی کنند. آنها هم از گروهک‌های تروریستی تا حقوق بشر سوء استفاده می‌کند. این اقدام را در همین مسیر ابزارسازی از تروریسم برای تهدید کشورهای مستقل می‌دانیم و این رفتار را محکوم می‌کنیم.

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد یک گروهک تروریستی از حاشیه امن برای دولت آمریکا برخوردار باشد، بیان کرد: جامعه بین‌المللی باید برخورد مناسب را داشته باشد و معتقدیم این گروهک تروریستی باید همچنان مورد حفاظت‌های مختلف قرار بگیرد که چین را تهدید نکند.

قضاوت در برابر اقدامات بعد از شفافیت مسیر اصلاح آمریکا

وی در پاسخ به این سوال که ایران و آمریکا برای مذاکره، کدام طرف قدم اول را برمی‌دارد، بیان کرد: ما دولت مستقر را می‌شناسیم. باید دولت مستقری در آمریکا شکل بگیرد و اقداماتی را انجام دهد. طرفی که برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده و دیگران را تهدید به تنیبه و وادار به نقض کرده، آمریکا است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: این ناقض بودن را هم فقط ایران نمی‌گوید بلکه نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در مقابلش در شورای امنیت ایستادند و منزوی‌ترین آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفت. ما باید مسیر اصلاح را دیده و بعد در برابر اقدامات قضاوت خواهیم کرد.

اشتباه دولت های عربی در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به نتیجه نمی رسد

خطیب زاده درباره پروژه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و چشم انداز این پروژه گفت:  بهتر است این را آشکارسازی کنیم، در برخی از اینها باج خواهی توسط واشنگتن بود که شاید در روزهای آخر برای خودش چند رای بیشتر جمع کند در برخی موارد متاسفانه گدایی توسط برخی حکامی که در این کشورها مدیریت و حکمرانی می‌کنند و همه از اشتباه شناختی شکل گرفته و فکر نمی‌کنم این اشتباه شناختی به نتیجه بینجامد و جهان اسلام واکنش های بسیار جدی به زخمی که دول عربی به پیکره فلسطین زدند، داشت. رژیم صهیونیستی از هر فرصتی استفاده می‌کند که از این حضیض و بحران مشروعیت دربیاید.

وزارت خارجه درباره آمریکا واقع نگر است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی بیان کرد: مواضع ایران توسط رئیس جمهور، وزیر خارجه و سخنگو گفته می‌شود. ما در فضایی هستیم که فضای تک گفتمانی نیست. باید اجازه دهیم مسیر حرفه‌ای کار جلو برود. کار سیاست خارجی به دستگاه خودش باید سپرده شود. ما درباره آمریکا واقع نگر هستیم. 

وی گفت: ما به اقدامات توجه می‌کنیم آن هم در چارچوب آن چه وجود دارد یعنی قطعنامه‌ها و معاهداتی که وجود دارد و آن یعنی برجام. در عمل و اقدام باید ببینیم و اگر فضای جدیدی باشد ارکان نظام تصمیم می گیرند. آمریکا بیش از همه به اعتماد جامعه جهانی به خودش ضربه زده است و بسیار سخت است که جامعه جهانی مجدد بپذیرد آمریکا پایبند به تعهداتش است. ما به اقدامات توجه می‌کنیم تا حرف‌ها.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: بسیاری از ورشکستگان که معماران این سیاست فشار حداکثری بودند تلاش می‌کنند این مسیر را ادامه دهند. 

تنوع بخشی به روابط خارجی یکی از مهمترین اصول سیاست خارجی ایران

خطیب زاده درباره سفر ظریف به آمریکای لاتین خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم روابط متوازنی داشته باشیم و از فرصت‌ها استفاده کنیم. تنوع بخشی به روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین اصول سیاست خارجی ایران است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی عنوان کرد: مهمترین خبر خوش را شرکت های واکسن سازی دنیا بدهند. برخی مثل شرکت‌های چینی موفقیت‌های بالایی داشتند. سیستم بهداشتی ما قوی، پر سابقه و پر نخبه و با حساب و کتاب است. شبکه بهداشت و درمان و تحقیق ما با بقیه کشورها فرق می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: ما عضو کنسرسیومی هستیم و با کشورهای مختلف رایزنی‌هایی داشتیم. این اولین خبر خوش را شرکت‌های واکسن سازی بدهند که این واکسن‌ها کارا خواهند بود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی