کد خبر : 5727

حیدری:

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به پیشنهاد چین برای برقراری صلح پایدار در خلیج فارس، گفت: اتحاد و وحدت کشورهای حاشیه خلیج فارس و اجرای طرح صلح هرمز ایران راهکار برون رفت از وضعیت کنونی در این منطقه است.

شهریار حیدری، با اشاره به پیشنهاد چین برای صلح و ثبات در خلیج فارس، گفت: هفت کشور در حاشیه خلیج فارس قرار دارند اما تحولات و اثرات این منطقه جهانی است از این رو کشورهای زیادی در این حوزه دخالت می‌کنند و لازمه برون رفت از وضعیت موجود اتحاد و وحدت کشورهای منطقه است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: اتحاد و وحدت کشورهای حوزه خلیج فارس برای صلح پایدار و بهره برداری از 60 درصد انرژی جهان که در این منطقه است، ضرورت دارد لذا جمهوری اسلامی ایران در طول چهل سال گذشته پیشنهاد وحدت، اتحاد و رفع کدورت‌ها و سوء تفاهم بین کشورها را مطرح کرده است.

وی با اشاره پیشنهاد صلح چین، تصریح کرد: راه برون رفت از وضعیت موجود نیازمند اراده کشورهای منطقه است، ما باید در کنار هم از این منابع عظیم استفاده کنیم. وحدت کشورهای حاشیه خلیج فارس به افزایش قدرت منطقه و منابع کشورها کمک می‌کند. آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها دنبال بهره برداری از منابع غنی این منطقه است و چین هم متوجه این ناهماهنگی شده است.

حیدری راه برون رفت از وضعیت کنونی خلیج فارس را پیشنهاد و طرح صلح هرمز جمهوری اسلامی دانست و گفت: چین پیشنهاد صلح را در شورای امنیت مطرح کرده است اما با توجه به همجواری جمهوری اسلامی ایران با خلیج فارس بهترین طرح برای برقراری امنیت پایدار ، طرح صلح هرمزی است که رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل از آن نام برد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ وزیر امور خارجه چین اخیرا در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران طرح صلح چین برای خلیج فارس را مطرح کرد و با اشاره بر اینکه تنش‌های موجود در منطقه خلیج فارس در حال گذاشتن تاثیری مخرب بر صلح و امنیت منطقه‌ و حتی در سطح بین‌المللی است، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا کلید رسیدن به صلح را با نیک‌خواهی و حسن نیت بجویند و نسبت به آرمان‌های جامعه بین‌المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ‌گویی بیشتری داشته باشند./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی