کد خبر : 5607

مقتدایی:

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اکنون که وزارتخارجه و بانک مرکزی نتوانسته‌اند دسترسی به اموال ایران در کره جنوبی را محقق کنند و ورود رئیس جمهور به این موضوع ضرورت دارد.

عباس مقتدایی ، با اشاره به عدم همکاری کره جنوبی در آزادسازی اموال و دارایی های ایران در این کشور گفت: یکی از محسناتی که امروز کشور ما از آن برخوردار است اموال و دارایی هایی است که عملا در اختیار دارد و کشور از این جهت غنی است. دارایی های ایران در داخل و خارج از کشور بسیار قابل توجه بوده و فشارهای ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی عملا نمی تواند هدف آن‌ها برای محروم کردن و زمین گیر شدن ایران را محقق کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: نکته مهمی که الان وجود دارد و دولت باید با جدیت آن را دنبال کند دسترسی تمام عیار به اموال و دارایی هایی است که در خارج از کشور بلوکه شده، امروز حجم بالایی از دارایی های ایران در برخی از کشورها که شریک تجاری بوده یا هستند آزادسازی نمی شود؛ یکی از این کشورها که از نظر دسترسی به بازار ایران نیز همواره دسترسی هایی زیادی داشته کشور کره جنوبی است که حدود 7 میلیارد دلار از اموال و دارایی های ایران را در هنگامه ای که به آن نیاز داریم عملا در اختیار قرار نمی دهد.

این نمایند مجلس بیان کرد: اقدامات دولت کره جنوبی برای عدم پرداخت بدهی های خود به ایران نشان می دهد که طرف کره ای عزم لازم را ندارد. بارها اعلام کرده ایم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان هفدهمین قدرت اقتصادی جهان توانایی  عبور از دوران های سخت را دارد و در ادوار گذشته این موضوع را اثابت کرده ایم اما در حافظه تاریخی ملت می ماند که در شرایط سخت چه کسانی طرف تجاری قابل اعتمادی هستند و چه کسانی در شرایط سخت منافع ایران را نادیده می گیرند.

مقتدایی در ادامه اظهار داشت: از سوی وزارت خارجه و وزارتخانه های اقتصادی و از سوی بانک مرکزی در خصوص اموال ایران در کشور کره جنوی و کشورهای غربی پیگیری هایی شده و مطمئن هستیم اقدامات مقتضی انجام خواهد شد اما پیشنهاد ما که قبلا در صحن علنی به آن تاکید کردیم این است که شخص آقای رئیس جمهور الان باید ورود ویژه برای احقاق حقوق ملت و دسترسی حداکثر به منافع ملی کشور را انجام دهد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ضرورت دارد سطح مذاکرات با کره افزایش یابد، گفت: چون برخی وزارتخانه ها، مثل وزارتخارجه و بانک مرکزی  نتوانسته اند تا کنون هدف مورد نظر را محقق کنند بنابراین ورود شخص رئیس جمهور و بالا بردن سطح مذاکرات با طرف های بدهکار با ایران، ضرورت آنی کشور است./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی