کد خبر : 5425

عباس زاده مشکینی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید دارد که فرمول گفت‌وگوی چندجانبه در برجام پلتفرمی قدرتمند و موثر برای حل مشکلات بوده این برنامه برای همه کشورهایی که در برجام مشارکت می کنند بازی برد- برد است.

محمود عباس زاده مشکینی  با اشاره به پیشنهاد چینی ها برای ساخت پلتفرم گفت‌وگوهای چندجانبه منطقه‌ای ذیل برنامه جامع هسته‌ای ایران گفت: ایران با یکجانبه گرایی آمریکا در مقابل خاورمیانه مخالف است، دیدگاه یکجانبه گرایی نه به نفع غربی ها است نه شرقی ها، اما ترامپ با لجاجت بر سیاست یکجانبه گرایی خود تاکید و اصرار می کند.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران کشور قدرتمندی است که هیچ موازنه ای بدون حضور ما در منطقه  شکل نمی گیرد اگر غرب به سیاست یکجانبه گرایی خود اصرار کند، ایران تحت هیچ شرایطی این سیاست را نمی پذیرد بلکه روابط خود با سایر کشورها را براساس منافع ملی خود و کشورهای مقابل تنظیم خواهد کرد.

وی با اشاره به تاثیر چین بر تعیین تکلیف توافق هسته ای، اظهار داشت: چین یکی از کشورهای قدرتمند دنیا است که در عرصه اقتصادی در حال سبقت از آمریکا است، یوان واحد پول چین بزرگترین، استراتژیک و اساسی ترین رقیب دلار است و ظهور یوان باعث شده است امپراتوری دلار تهدید شود.  

این نماینده مجلس ادامه داد: ایران نیز قطب فرهنگی، تاریخی، نظامی و انرژی است از این رو هم پیمانی تهران، پکن و مسکو مثلث قدرتی ایجاد می کند که منافع آمریکا را به خطر خواهد انداخت، بنابراین به نظر می رسد پیشنهاد گفت‌وگو چندجانبه از سوی چین به نفع همه باشد.

عباس زاده مشکینی با بیان اینکه پیشنهاد چین برای گفت‌وگو چندجانبه پیشنهاد ایران نیز هست، گفت:تهران بر این باور است که گفت‌وگو چندجانبه فرمول قدرتمند و موثر برای حل مشکلات بوده این فرمول منافع کشورهای شریک را تامین می کند و برای همه کشورهایی که در برجام مشارکت می کنند بازی برد- برد است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزیر خارجه چین در دیدار با محمدجواد ظریف تصریح کرد که پکن مخالف هرگونه اقدام یکجانبه‌ای است که منجر به تضعیف توافق جامع شود و به تقویت اجرای توافق جامع و قطعنامه ۲۲۳۱ و حل و فصل سیاسی مسئله هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد.

وی افزود: چین به منظور برطرف کردن نگرانی‌های امنیتی مشروع تمامی طرفین، پیشنهاد ساخت پلتفرم گفت‌وگوهای چندجانبه منطقه‌ای ذیل برنامه جامع هسته‌ای ایران را ارائه داده است./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی