کد خبر : 5411

قادری تشریح کرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تدوین طرحی با موضوع تناسبی کردن انتخابات شوراها به جای سیستم اکثریتی در انتخابات، گفت: همه جریانات سیاسی، اقوام و مذاهب باید بتوانند امکان حضور در شوراها را داشته باشند.

جعفر قادری ، با اشاره به تدوین طرحی برای اصلاح نظام انتخابات شوراها که از سوی هیأت رئیسه نیز اعلام وصول شده است، گفت: تلاش داریم نظام انتخابات شوراها را به صورت تناسبی درآوریم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در حال حاضر کف تعداد کرسی های شورای شهر در شهرستان ها سه نفر بوده و بیشترین میزان آن در تهران 21 نفر است که البته امکان حضور تناسبی به همه طیف ها داده نشده و اقبال هر جریانی بیشتر باشد موفق به کسب رأی کرسی ها می شود.

وی در ادامه با اشاره به مزایای انتخابات تناسبی برای شوراهای شهر و روستا بیان کرد: این شیوه امکان حضور همه ائتلاف ها، جریانات، جبهه ها، اقوام و مذاهب در شوراهای شهر و روستا را بر اساس میزان کرسی می دهد.

قادری در ادامه با تأکید بر اینکه تمام جریانات قومی و مذهبی باید متناسب با وزن خود در شوراها کرسی داشته باشند، عنوان کرد: نباید هیچ جبهه، قوم یا مذهبی خارج از رأی واقع شده و کرسی به آن ها تعلق نگیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام تناسبی انتخابات شوراها باعث توزیع عادلانه کرسی ها شده و تنوع سلایق را به رسمیت می شناسد، خاطرنشان کرد: در نظام انتخابات اکثریتی برخلاف آنچه ادعا می شود، اقلیت منسجم بر اکثریت غیرمنسجم پیروز می شود اما در نظام تناسبی نظام حاکمیت اکثریت بر اقلیت است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی