کد خبر : 5329

انتقاد مقتدایی از دخالت آمریکایی ها در افغانستان؛

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد برهم زنندگان صلح در افغانستان، آمریکا و همپیمانانش در منطقه هستند.


 

عباس مقتدایی خوراسگانی، در واکنش به اظهارات اخیر زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان مبنی بر اینکه ایران از روند صلح در افغانستان حمایت کافی نکرده است، گفت: بدون شک همه کارشناسان اعتقاد دارند مردم افغانستان در نتیجه اشغالگری خارجی ها از جمله ایالات متحده دچار مشکلات و مصیبت های مختلفی شده اند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره منطبق بر ایجاد صلح در راستای دستیابی کشورها به امنیت است؛ در صورت تحقق صلح در افغانستان این کشور می تواند در منطقه نیز نقش آفرینی کند.

وی با تاکید بر اینکه برقراری صلح در افغانستان تکمیل کننده ایجاد صلح در منطقه محسوب می شود، ادامه داد: این مهم در حالیست که کشورهای خارجی دلشان برای مردم منطقه نمی‌سوزد و درصدد کسب منافع بیشتر هستند در حالی که سیاست ایران کمک به مردم منطقه است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه برهم زنندگان صلح در افغانستان، آمریکا و همپیمانانش در منطقه هستند، افزود: در این بین باید یادآور شد مهاجران زیادی از افغانستان به دلیل مشکلات کشورشان در جمهوری اسلامی ایران میهمان هستند و از خدمات مختلفی برخودار هستند که نشان دهنده حسن نیت کشورمان است.

مقتدایی گفت: ایران هیچگاه در امور داخلی همسایگانش دخالت نکرده ولی همواره از روند صلح و همکاری ما بین اعضای کشورها و آحاد ملت ها حمایت معنوی کرده است از این رو روند ایجاد صلح در افغانستان باید از طریق رایزنی های داخلی این کشور و بدون دخالت آمریکایی ها انجام شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ایران اسلامی با افغانستان ارزش های مشترک سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد و همچنین از نظر خواستگاه اقلیمی دو کشور دوست بشمار می روند، بنابراین توسعه همکاری مابین تهران و کابل امری مهم است./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی