کد خبر : 5143

عزیزی در توضیح لایحه پروتکل تعامل مراجع مرزبانی دریای خزر:

رئیس کمیته امنیت مجلس با اشاره به لوایح دولت ذیل توافق وزارت خارجه با کشورهای حاشیه دریای خزر، با بیان اینکه لوایحی که دولت در ارتباط با دریای خزر به مجلس ارسال کرده با قوانین بالادستی مغایرتی ندارند گفت: بررسی امنیتی و دفاعی لایحه تعامل ایران و همسایگان در حوزه مرزبانی دریای خزر، منافع جمهوری اسلامی را تضمین می‌کند.

ابراهیم عزیزی، در توضیح لایحه پروتکل همکاری و تعامل میان مراجع مرزبانی الحاقی به موافقتنامه همکاری در زمینه امنیت در دریای خزر، گفت: بر اساس توافق وزارت امور خارجه با کشورهای حاشیه دریای خزر، هفت پروتکل در قالب لایحه تهیه و سه لایحه به مجلس ارسال شد. این لوایح در ارتباط با مسائل زیست محیطی، استفاده از ظرفیت گونه‌های زیستی، جرایم سازمان یافته در حوزه خزر و همکاری مرزبانی ایران و همسایگان است.

رئیس کمیته امنیت مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی این لوایح در کمیته، افزود: این لوایح با حضور مسئولان مربوطه در کمیته بررسی شده است. به موجب این لوایح همکاری‌ها منسجم شده لذا می‌توان از ظرفیت دریای خزر به صورت مشترک و هوشمند استفاده کرد.

وی یادآور شد: مرزبانی جمهوری اسلامی ایران از گذشته ارتباطاتی با همسایگان داشته و طبق این پروتکل تعاملات قانونمند خواهد شد. در جلسه کمیته این لایحه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت و در نشست هفته جاری نیز مورد بررسی دقیق‌تر قرار می‌گیرد. این لایحه سپس در دستور کار کمیسیون و بعد از آن در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لوایحی که دولت در ارتباط با دریای خزر به مجلس ارسال کرده با قوانین بالادستی مغایرتی ندارند و به نظر ما امکان بهره مندی از ظرفیت‌ها را فراهم می‌کنند.

رئیس کمیته امنیت مجلس شورای اسلامی افزود: در این لایحه نحوه ارتباطات، همکاری‌ها و شیوه تعامل با همسایه‌ها مورد توجه قرار گرفته است. این لوایح از ابعاد امنیتی، دفاعی و سرزمینی بررسی شدند و به نظر می‌رسد در این لایحه منافع جمهوری اسلامی ایران تضمین شده است./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی