کد خبر : 4973

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه اعتبارات خرد رابطه تنگاتنگی با امنیت غذایی دارد، گفت: اگر بپذیریم امنیت غذایی در جامعه بسیار مهم است، باید بدانیم اعتبارات خرد پیوند تنگاتنگی با آن دارد.

 آیت الله احمد مبلغی در جلسه هیات اندیشه ورز کشاورزی طی سخنانی گفت: تامین اعتبارات خرد یک مقوله مهم و منتهی به منفعت اجتماعی و آورده هایی مهم برای جامعه و تامین غذایی است، بنابراین باید از نگاه به تامین این اعتبارات، صرفا به عنوان یک مقوله معیشتی برای کشاورزان فراتر  رویم و آن را به مثابه یک مقوله منفعت بخش به جامعه تلقی کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه برخی نگاه ها به اعتبارات خرد باید اصلاح شود، گفت: گاهی در برخی نگاه ها و پیش فرض ها نسبت به اعتبارات خرد، دچار مشکلات اساسی هستیم و تا زمانی که این نگاه ها اصلاح نشود، نمی توانیم به اعتبارات خرد، توجه علمی، منطقی و دانشی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: عده ای تصور می کنند اعتبارات خرد نقش کم اهمیت و غیر کارگشا دارد، در حالی که باید گفت اصطلاح خرد نباید برای ما غلط انداز باشد واقعیت این است که اعتبارات خرد به دلیل برخورداری از حجم و میزان آورده های مهم، کارکردی کلان و نقشی بسیار اساسی برای کشاورزان  و جامعه در بر دارد.

آیت الله مبلغی در ادامه با بیان اینکه فرایند تامین مالی خرد باید از مکانیزم های ساده ساز و سرعت بخش برخوردار باشد، عنوان کرد: طبیعت مساعدت‌های مالی خرد و  گروه ها و افراد آسیب پذیری که از این اعتبارات لازم است منتفع شوند به گونه‌ای است که اگر فرایند تامین این مساعدت ها و تسهیلات با سرعت و به صورت ساده انجام نپذیرد، عدم تحقق آن بهتر از تحقق آن است.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین ایجاد سازوکارهای نظارتی بر وضعیت های خرد در فرایند کشاورزی در سه مرحله پیش تولید، تولید و پساتولید را مورد تاکید قرار داد و گفت: دولت باید از این حیث بر وضعیت کشاروزی  نظارت داشته باشد و مشکلات و خلاء های موجود در این زمینه را رصد و برای رفع آنها تدابیر و اقدامات لازم را اتخاذ کند.

وی بازتعریف و بازسازی سه نهاد قرض الحسنه،  خیریه و تعاونی را در زمینه تامین مالی خرد را مهم و ضروری و فوری دانست وگفت: این سه نهاد هر کدام قابلیت های بزرگی دارد که اگر آن را با تامین منابع خرد گره بزنیم، و بر این اساس آنها را بازسازی و باز تعریف کنیم مشکلات زیادی برطرف خواهد شد.

آیت الله مبلغی همچنین سیاست تامین اعتبارات خرد برای کشاورزان خرده مالک را نیز ضروری دانست و گفت: در کشور ما باید سیاست تامین اعتبارات خرد برای کشاورزان خرده مالک برجسته و از حالت کج دار و مریز خارج و به عنوان یک مقوله فعال، شفاف و اعلام شده، پا به میدان گذارد و حالت تثبیت به خود بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اینکه تامین مالی خرد باید همراه با آموزش و فرهنگ سازی های لازم باشد، گفت: فرآیند تامین مالی خرد منهای آموزش و فرهنگ سازی، فرآیندی ناقص الخلقه خواهد بود.

وی همچنین تشکیل هیات اندیشه ورز کشاورزی را بسیار مهم دانست و گفت: نگاه های برآمده از دانش، اندیشه و تجربه وقتی در کنار هم قرار گیرند می توانند خروجی ها و پیشنهادات مفید، کارساز و کاربردی را ارائه کنند.

آیت الله مبلغی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آیه 29 سوره فتح "کَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ یُعْجِبُ الزُّرَّاعَ" گفت: در این آیه، یک امر معنوی مربوط به پیامبر اسلام (ص) به یک امر ملموس مادی مانند زراعت تشبیه می شود و این حکایت می‌کند که کشاورزی بسیار امر مهم بزرگ کانونی است که یک جریان معنوی بزرگ مربوط به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به آن تشبیه می شود.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: در این آیه  وضعیت استاندارد زارعت انعکاس پیدا کرده به گونه ای که در کنار  زراعت  به  رضایتمندی و اعجاب  کشاورزان است  محصول کار خود  توجه  معطوف شده است  شاید بتوان گفت که قرآن در این آیه پس از ذکر مراحل زراعت تاکیدی که بر کشاورز میکند رضایتمندی او به مثابه یک شاخص برای مطلوبیت کار انجام گرفته در کشاورزی تلقی می شود.

وی تصریح کرد: سطح مطلوب طبقه کشاورزان هنگامی پدید می آید که  آنها کشت و کشاورزی  خود را مطلوب ببینند و این هنگامی است که محصول کار کشاورزی موجب شگفتی و اعجاب آنها گردد.

آیت الله مبلغی با اشاره به اینکه در این آیه به مرحله اول کشاورزی (وجود  بذرها در زمین ها قبل از شکوفه زدن "کاشت") اشاره شده است، گفت باید بپذیریم که   مرحله کاشت هنگامی می‌تواند به مرحله سر برآوردن از زمین و شکوفا شدن  بیانجامد که خاک را  از حیث برخوردار شدن از قابلیت های کافی و نیز بهره مند شدن آن از آب کافی  آماده نماییم  و همچنین دانه ها و بذرهای مطلوب را در زمین قرار دهیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: از این رو همه سیاستگذاری ها، تلاش ها و توان  مسئولان و کشاورزان باید معطوف به انجام درست مرحله کاشت  باشد

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کشاورزان به ویژه در روستاها که حتی نیازمند مساعدت های خرد نیز هستند، به مرحله "کاشت" بازگشت پیدا می کند، عنوان کرد: در این آیه به مرحله دوم " أَخْرَجَ شَطْأَهُ" اشاره شده که که نشان می‌دهد این مرحله مرحله مهم است روشن است این مرحله هنگامی می تواند پایدار بماند و به استحکام برسد که از آن حمایت و صیانت کافی به عمل بیاید.

آیت الله مبلغی با اشاره به این مطلب که اگر زارعت به هر دلایلی از جمله نبود زمین مرغوب، کمبود آب و یا کود مناسب، نتواند به این مرحله برسد، برای کشاورزان مشکل بزرگی است و باید ریشه مشکل شناسایی شود، ابراز داشت: توانایی آب و خاک باید به اندازه ای باشد که شکوفه ها را تقویت کند و بتواند مسیر خود را در جهت تقویت به پیش ببرد و آنها را به مرحله غلظت و استحکام برساند و کشت را به سمت دست دادن محصول  خوب سوق دهد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس اظهار داشت: به تعبیر قرآن کریم، دادن شکوفه و محصول خوب و مرغوب باعث خوشحالی، شگفتی (و به تعبیری مرحله برخورداری از بالاترین وضعیت انگیزشی و روحی ) کشاورزان خواهد شد، و از اینجا می توان فهمید که رضایت مندی و خوشحالی آنها  شاخص بزرگی است که که از موفقیت و مطلوبیت  در امر کشاورزی خبر می دهد. 

وی افزود: اگر کشاروز در مراحلی با مشکلات روبرو شود و کشاورزان به مرحله شگفتی و رضایت نرسند، معلوم است کشاورزی روند خود را درست طی نکرده است،  و روشن است که اگر کشاورز به رضایت نرسد، جامعه نمی‌تواند از کشاورزی و محصولات آن به درستی منتفع شود.

آیت الله مبلغی اضافه کرد: اولین گام منتفع شدن و بهره بردن جامعه از کشاورزی و رضایتمند شدن آنها از محصولات آن، رضایتمندی خود کشاورز از محصول کشاورزی می باشد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم در پایان خاطرنشان کرد: جامعه ای که کشاورز آن از رضایت مندی برخوردار نباشد یا با مشکل استفاده از کشاورزی روبرو خواهد شد و یا به حالت بی برکتی  در این زمینه دچار خواهد شد./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی