کد خبر : 4897

علیرضابیگی:

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید کرد که سفر مقامات اروپایی به تهران می تواند بازتاب خوبی برای ایران داشته باشد و عامل منزوی تر شدن آمریکا شود.

احمد علیرضا بیگی با اشاره به سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران به مناسبت 100 سال ارتباط دیپلماتیک دو کشور، گفت: این سفرها بعد از شکست دیپماتیک آمریکا در شورای امنیت، سفر رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران و جمهوری اسلامی ایران داوطلبانه اجازه بازدید به کارشناسان آژانس داد، در واقع نرمش از جانب ایران و گامی به پیش ازجانب غرب محسوب می شود.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس ادامه داد: سفر وزیر خارجه سوئیس به تهران فرصتی است که بتوانیم موضوعات خود را صریح و روشن با غرب مطرح کنیم، هر چند اگر تصور کنیم می توانیم با این نشست ها اعتماد افزایی را بیشتر کنیم یا اعتماد غرب را به سمت خود را جلب کنیم، نادرست است، این راهی است که یکبار تجربه کردیم و شاید تکرار مجدد آن مطلوب نباشد و به نتیجه آن چشم دوختن حتما نمی تواند باب میل باشد، با این حال فرصتی است که پیش آمده و ما از این فرصت برای اثبات صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران، روندهای اجرای برجام و تلاش برای منزوی کردن آمریکا می توانیم استفاده کنیم.

وی با تاکید براینکه با این سفر بنا نیست معجزه ای رخ دهد، اظهار داشت: این سفرها و رفت و آمدا اتفاق می افتد، اما حداقل این است که بازتاب های آندر جهان می تواند برای ایران مفید واقع شود.

این نماینده مجلس در خصوص احتمال میانجیگری سوئیس برای شکل گرفتن توافق با مذاکره ای بین ایران و آمریکا به دلیل حافظ منافع بودن آمریکا، بیان کرد:  سوئیس جایگاه رسمی حافظ منافع آمریکا را دارد و می تواند در این سفر از این جایگاه با ایران صحبت کند، این نقش با نقشی که شینزوآبه رئیس جمهور ژاپن  ایفا کرد و حامل  پیامی از سوی ترامپ بود متفاوت است چرا که ما پذیرفته ایم که سوئیس حافظ آمریکا است همانطور که آمریکا پذیرفته پاکستان به عنوان حافظ منافع ایران اقدام می کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی گفت: در عرصه روابط بین الملل هر چیزی امکان پذیر است و از هر بابی می توان صحبت کرد، ایران با اطمینان که نسبت به مواضع خود دارد از هر فرصتی برای ابراز آن استفاده می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، وزارت خارجه سوئیس در پیامی توئیتری اعلام کرد که «ایگنازیو کاسیس» وزیر خارجه این کشور از تاریخ پنجم تا هفتم سپتامبر در قالب دیداری رسمی به ایران سفر می‌کند.

این وزارتخانه اعلام کرد که سفر کاسیس به ایران به مناسبت بزرگداشت صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور انجام می‌شود.

وزیر خارجه سوئیس در تاریخ هفتم سپتامبر با «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه و «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار می‌کند.

بر اساس این گزارش، رایزنی درباره تحولات اخیر برنامه هسته‌ای ایران و وضعیت خاورمیانه از جمله محورهای گفت‌وگوهای کاسیاس با مقام‌های تهران خواهد بود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی