کد خبر : 4478

مالکی با اشاره به لزوم پیشبرد روند صلح در افغانستان:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد مشکلات افغانستان باید از طریق گفتگوی های بین الافغانی برطرف شود و کشورهای همسایه می توانند در این زمینه کمک حال باشند.

فداحسین مالکی در خصوص آمادگی ایران برای کمک به افغانستان برای پیشبرد روند صلح، گفت: ایران اسلامی توانسته طی سه دهه گذشته به عنوان کشوری قدرتمند در معادلات منطقه ای تاثیرگذار باشد که افغانستان نیز از این قاعده مسثتنی نیست.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درگیری وزارت امورخارجه کشورمان با برجام موجب کمرنگ شدن در عرصه های منطقه ای شد، اظهار کرد: بر این اساس کشورهای دیگری فرصت حضور و ایفای نقش در افغانستان را بدست آوردند.

وی با بیان اینکه کمک جمهوری اسلامی ایران و دیگر همسایگان به افغانستان در راستای دستیابی به ثبات و صلح امری مهم بشمار می رود، ادامه داد: در واقع با هیچ منطقی نمی توان قبول کرد که ایالات متحده از هزاران کیلومتر آنطرف تر در افغانستان حاضر و برای ایجاد ناامنی و بی ثباتی اقدام کند. این مهم در حالیست که به افکار عمومی دنیا اعلام می کنند درصدد مقدمه چینی برای گفتگوهای سازش هستند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه مشکلات افغانستان باید از طریق گفتگوی های بین الافغانی برطرف شود، افزود: در زمانی که به عنوان سفیر در افغانستان فعالیت می کردم، قرار شد اجلاس بین الافغانی با حضور تمامی گروه های سیاسی این کشور به میزبانی تهران برگزار شود که بنا به دلایلی محقق نشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: هم اکنون نیز احزاب، طالبان، مسئولان دولتی و افراد تاثیرگذار می توانند به درگیری های داخلی پایان دهند و این تصور که آمریکا می تواند به عنوان میانجی فعالیت کند، صرفا ایجاد انحراف در مسیر دستیابی به ثبات است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در دیدار با سرپرست وزارت خارجه افغانستان آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به دولت افغانستان برای پیشبرد روند صلح را اعلام کرد./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی