کد خبر : 4256

مالکی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد آمریکا میلیون ها دلار برای حضور در افغانستان هزینه کرده لذا تعطیلی پنج پایگاه نظامی در این کشور صرفا شوی سیاسی است.

فدا حسین مالکی ، در خصوص تعطیلی ۵ پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان، گفت: ایالات متحده میلیون ها دلار برای حضور و ایجاد پایگاه نظامی در خاک افغانستان هزینه کرده اند لذا اقدام مذکور صرفا شوی سیاسی است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هدف آمریکایی ها برای حضور در افغانستان صرفا نزدیک شدن به جمهوری اسلامی ایران است از این رو صحبت های مطرح شده مبنی بر اینکه نظامیان این کشور درصدد ایجاد امنیت هستند، دروغ بزرگ بشمار می رود.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها برای توجیه حضورشان در افغانستان تلاش کردند نیروهای ناتو نیز حضور پیدا کنند، ادامه داد: در این بین نباید فراموش کرد طی چند سال اخیر منابع این کشور از سوی ایالات متحده به غارت برده شده و حتی تولید و کشت مواد مخدر نیز افزایش داشته است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن اشاره به دیگر اهداف حضور نظامی آمریکا در افغانستان، تصریح کرد: کاخ سفید با حضور در این کشور تلاش های بسیاری انجام داده تا کشورهایی همچون چین و هند که از نظر سیاسی و اقتصادی دارای پتانسیل خوبی هستند را کنترل کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنابراین می توان اذعان کرد صحبت های مطرح شده مبنی بر تعطیلی 5 پایگاه نظامی در افغانستان کذب است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آمریکا براساس توافقنامه خود با طالبان در قطر، ۵ پایگاه نظامی خود در ولایت‌های لغمان، هلمند، ارزگان و پکتیکا واقع در افغانستان را تعطیل کرده است.

طبق این توافقنامه، آمریکا نیروهایش در افغانستان را طی ۱۳۵ روز از زمان امضای توافق صلح با طالبان به ۸ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش خواهد داد. آمریکا همچنین متعهد شده است تا نیروهای نظامی خارجی و ناتو طی ۱۴ ماه از افغانستان عقب نشینی کنند./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی