کد خبر : 4176

مجلس شورای اسلامی همزمان با شیوع ویروس کرونا تمهیدات پیشگیرانه‌ای را با هدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مقابله با این بیماری در دستور کار خود قرار داد.

مجلس شورای اسلامی با افزایش شیوع ویروس کرونا در هفته‌های اخیر، رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی را در اولویت کار خود قرار داد و با اتخاذ اقدامات پیشگیرانه در شرایط حساس اقتصادی کشور جلسات صحن و کمیسیون‌های تخصصی را برگزار کرد.

فراهم کردن امکانات مورد نیاز نمایندگان در حوزه‌ وظایف قانونگذاری، نظارت و برگزاری جلسات صحن و کمیسیون به صورت راه دور و از طریق تبلت‌های تامین شده برای نمایندگان دوره یازدهم و بر بستر شبکه امن اختصاصی مجلس و همینطور ایجاد زیرساخت ارتباطی و شرایط لازم برای دورکاری کارکنان از جمله اقدامات انجام گرفته است.

تمهیدات مجلس در حوزه زیرساخت و ارتباطات

به منظور اجرایی نمودن طرح مذکور، اقدامات مختلفی در هر یک از حوزه های فنی مجلس انجام شده است. از جمله در حوزه زیرساخت و ارتباطات این شبکه به بررسی زیرساخت های موجود از لحاظ انطباق با قابلیت‌های مورد نیاز در شبکه اختصاصی مجلس، انتخاب شرکت ایرانسل به عنوان تأمین کننده زیرساخت مورد نیاز تبلت‌ها و تهیه سیم کارت‌های ایرانسل مورد نیاز جهت راه اندازی شبکه اختصاصی به همراه تأمین پهنای باند مورد نیاز شبکه بنا بر توصیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه اندازی و تنظیم شبکه اختصاصی مجلس از طریق زیرساخت شرکت ایرانسل و نصب سیم کارت ایرانسل بر روی تبلت نمایندگان انجام گرفته است.

مجلس شورای اسلامی در حوزه  تجهیزات و سخت افزار به بررسی و انتخاب تبلت‌ها از لحاظ قابلیت‌ها و هزینه، تأمین 276 دستگاه تبلت و آماده سازی و تنظیم آن شامل نصب نرم افزارها، ثبت شناسنامه دستگاه به نام نماینده جهت احراز هویت نیز پرداخته است.

اقدامات قوه مقننه در حوزه نرم افزار مدیریت محتوای قانونگذاری و نظارت و رأی گیری

بر اساس این گزارش؛ قوه مقننه در حوزه نرم افزار مدیریت محتوای قانونگذاری و نظارت و رأی گیری نسبت به ایجاد نرم افزار مجلسیار به منظور دسترسی از راه دور به امکانات مورد نیاز وظایف تقنینی و نظارتی نمایندگان در بخش های کارتابل قانونگذاری و نظارت، دستور جلسات، ثبت طرح، تذکر، سوال، تحقیق و تفحص، استیضاح و پیگیری موارد اقدام کرده است.

مجلس همچنین به توسعه سامانه قانونگذاری و نرم افزار مجلسیار به منظور ایجاد امکان رای گیری، دسترسی به دستور جلسات، پیشنهادها و موارد قابل طرح در صحن و امکان ثبت نام و اعلام حضور نمایندگان از راه دور در جلسات صحن و برگزاری سه جلسه مجلس به صورت مجازی در اسفند 98 و فروردین 99 نیز پرداخت.

مدیریت صوت و تصویر در جلسات مجازی

مجلس شورای اسلامی در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا در بخش مدیریت صوت و تصویر در جلسات مجازی به بررسی نرم افزارهای مختلف ویدیو کنفرانس مرتبط با شرکت‌های مختلف از لحاظ امکانات، انطباق با نیازها و با تمرکز بر بومی بودن محصولات پرداخت. همچنین نرم افزار مرتبط با شرکت دانش بنیان براساس قابلیت‌های مذکور و بومی بودن آن را انتخاب کرد و نسبت به نصب، راه اندازی و سفارشی سازی نرم افزار در بستر شبکه داخلی مجلس و تنظیم دسترسی‌های نمایندگان اقدام کرده است.

لازم به ذکر است؛ مجلس در این حوزه  ضمن برگزاری جلسات کمیسیون‌ها نسبت به برگزاری هفت جلسه کمیسیون اصل 44 به صورت مجازی در فروردین 1399 با استفاده از امکانات ویدیو کنفرانس اقدام کرد.

تقسیم برنامه‌های عملیاتی مقابله با کرونا در چهار بخش

به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاکید ریاست مجلس شورای اسلامی مبنی بر فراهم نمودن تمهیدات لازم توسط کمیته پدافند غیر عامل قوه مقننه و تأکید کمیسیون بهداشت و درمان مبنی بر مدیریت موضوع در سطح قوه مقرر شد، قرار گاهی با عنوان فرماندهی مقابله با تهدیدات زیستی به صورت کاملا عملیاتی بنا گردد تا بتواند بر پایه دانش موجود تحلیل و ارزیابی شرایط چشم انداز خود را ترسیم نماید و اهداف و برنامه های عملیاتی متناسب را به مرحله اجرا در آورد.

 اقدامات انجام گرفته مجلس در برنامه عملیاتی شامل سه سطح آنی، کوتاه مدت و میان مدت تدوین گردیده است. در این راستا کلیه برنامه های عملیانی به ۴ بخش آموزش، پیشگیری از انتشار ویروس در مجلس، پیگیری روند درمان مبتلایان و تامین و توزیع اقلام بهداشتی ابواب جمعی مجلس تقسیم شده است.

برنامه عملیات آنی و اقداماتی که در دستور کار مجلس قرار گرفت

مجلس شورای اسلامی در برنامه عملیاتی آنی به جهت ارائه پاسخ به موقع و موثر در قبال شیوع ویروس کرونا در سطح مجلس اقداماتی را انجام داده است که از جمله آن می‌توان به انجام تست ترمومتری و پالس اکسی متری به جهت غربالگری افراد مشکوک در مبادی ورودی مجلس، انجام تست غربالگری PCR کارکنان و نمایندگان، هماهنگی با سازمان اورژانس تهران جهت ارجاع موارد مشکوک، ایجاد محدودیت تردد با هماهنگی کمیته پدافند غیرعامل و مرکز حراست و یگان حفاظت مجلس، کاهش حضور کارکنان از نظر تعداد پرسنل با همکاری اداره کل توسعه منابع انسانی اشاره کرد.

قوه مقننه همچنین در این برنامه عملیاتی آنی نسبت به هماهنگی با دانشگاههای علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی جهت انجام تست کرونا جهت شناسایی افراد مبتلا و ارجاع به بیمارستانهای معین، شناسایی افراد مرتبط با مبتلایان به بیماری کرونا برای انجام تست و آزمایش های لازم بر اساس علم اپیدمیولوژی حذف شناسایی افراد با اثر انگشت در سامانه حضور و غیاب و گیت‌های ورودی با همکاری مرکز حراست و اداره کل توسعه منابع انسانی و تهیه و تدوین دستورالعمل‌های بهداشتی و آموزشی با کمک داده های وزارت بهداشت و درمان و بومی سازی آنها بر اساس شرایط خاص قوه مقننه جهت استفاده همکاران در کلیه ادارات پرداخت.

قوه مقننه با هدف مقابله با شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل‌ها بهداشتی نسبت به ارسال پیامک های آموزشی و بهداشتی برای ابواب جمعی مجلس و برگزاری کلاسهای آموزشی در جهت ارتقاء سطح سواد سلامت برای پرسنل نیز اقدام کرد و ضدعفونی و گندزدایی درب‌ها و گیت‌های ورودی مجلس و اماکن پرتردد، آسایشگاه یگان حفاظت و مکان هایی که در آن موارد مثبت مبتلا به ویروس مذکور ثبت شده نیز در دستورکار مجلس قرار گرفت که به این مهم بر اساس یک برنامه زمانبندی مشخص (هر 72 ساعت یکبار) پرداخته شد.

بازرسی مستمر بهداشتی از رستوران و غذا خوری نمایندگان و کارکنان و نظارت بر طبخ بهداشتی غذا و در نهایت ارائه پیشنهاد جهت کاهش فعالیت و تعطیلی رستورانها و ارائه پروتکل های بهداشتی در خصوص آسانسورها و دستگاههای خود پرداز و نظارت بر اجرای آنها توسط اداره کل مهندسی و پشتیبانی نیز انجام گرفته است.

تهیه و توزیع اقلام بهداشتی میان ابواب جمعی مجلس هم از دیگر اولویت بندی‌های تعیین شده در سطح مجلس شورای اسلامی بود، که اجرایی شده است.

برنامه عملیاتی کوتاه مدت قوه مقننه در مقابله با کوئید 19

مجلس شورای اسلامی در قالب برنامه عملیاتی کوتاه مدت؛ پیشنهاد انجام ضدعفونی با روش مه پاشی به عنوان حرفه‌ای و اثر بخش‌ترین نوع ضد عفونی اماکن عمومی، اجرای سامانه هوشمند چادر ضدعفونی کننده در مبادی ورودی و با کمک شرکت های دانش بنیان و هماهنگی با بیمارستان‌های مسیح دانشوری ، مرکز بهداشت شرق تهران، مرکز شهید شوریده جهت نمونه گیری از مبتلایان و افراد مشکوکه و برقراری ارتباط مفید و موثر با سازمان غذا و دارو جهت تامین اقلام دارویی مورد نیاز مبتلایانی که در قرنطینه خانگی به سر می برند را در دستور کار خود قرار داده است.

قوه مقننه در همین راستا نسبت به ارجاع بیماران به بیمارستانهای تعیین شده با قابلیت انجام HRCT، تشکیل تیم مشاوره پزشکی شامل متخصص عفونی و طب اورژانس و .... به همراه بکارگیری پزشکان اداره کل سلامت، استفاده از ظرفیت مرکز پژوهشهای مجلس برای تحلیل داده های اپیدمیولوژیک (سیر شیوع کورید ۱۹) و ارتباط موثر با ستاد ملی مبارزه با کرونا ، شرکت های دانش بنیان ، مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیرعامل کشور برای بهره برداری از حداکثر ظرفیت علمی کشور برای ایجاد لایه‌های حفاظتی در قبال ویروسی کووید ۱۹ نیز پرداخت.

برنامه عملیاتی میان مدت مجلس در ادامه اقدامات پیشگیرانه

مجلس شورای اسلامی در راستای برنامه عملیاتی میان مدت، ادامه روند برنامه عملیاتی آنی و کوتاه مدت، ارایه پیشنهاد برگزاری جلسات صحن علنی به صورت غیر حضوری با بهره گیری از فناوری ویدیو کنفرانس و یا حضوری با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی (رعایت فاصله اجتماعی ، استفاده از ماسک و محلول های ضد عفونی)، ارائه پیشنهاد کاهش حضور حداکثری کارکنان در محل کار در حد امکان و تداوم برنامه های آموزشی با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کورید ۱۹ تا زمان دستیابی به درمان و واکسن را در دستور کار قرار داد.

گام‌هایی که مجلس در نخستین روزهای شیوع کرونا برداشت

بنا برگزارش اقدامات انجام شده از زمان شیوع ویروس کرونا و تشکیل ستاد مقابله با کرونا مجلس شورای اسلامی برنامه‌هایی عملیاتی شد که از آن جمله تهیه و توزیع پک بهداشتی به نمایندگان دوره دهم، تغییر ساعت کاری صحن، تغییر ساعت کاری کارکنان، اعمال سیاست حضور حداقلی کارکنان در ماههای اسفند، فروردین و اردیبهشت و متمرکز نمودن ورود کارکنان از درب شماره یک مجلس و کنترل تب و ضدعفونی نمودن با عبور از تونل مه پاش و تهیه و توزیع اقلام بهداشتی نظیر ماسک و مایع ضدعفونی کننده بین واحدهای مختلف بطور روزانه و مستمر  را می‌توان نام برد.

قوه مقننه همچنین نسبت به اجرای بخشنامه ابلاغی از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور(سه مرحله) در راستای سیاست های ستاد ملی مقابله با کرونا و اولویت عدم حضور بانوان شاغل، اجرای برنامه آموزشی برای نیروهای خدمات و یگان حفاظت و رانندگان ترابری توسط اساتید وزارت بهداشت و کارشناسان اداره کل سلامت و حذف ثبت اثر انگشت در سیستم های حضور و غیاب کارگزینی و تردد حراست و تبدیل آن به ثبت کارت و هماهنگی های لازم توسط اداره کل سلامت با مراکز بهداشتی درمانی پرداخت./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی