کد خبر : 4147

طاهری:

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تصویب کلیات طرح مالیات بر خانه‌های خالی، گفت: از جمله راهکارها برای کاهش قیمت مسکن در کوتاه مدت و حداقل عدم افزایش قیمت آن، وارد کردن خانه‌های خالی به چرخه است.

 

مصطفی طاهری، با بیان اینکه لازمه کاهش قیمت هر کالا و خدماتی، افزایش میزان عرضه نسبت به تقاضا است، گفت: این یک اصل است که هرچه عرضه بیشتر باشد، قیمت تعدیل می شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص چگونگی کاهش قیمت مسکن به دو مسیر بلندمدت و میان مدت اشاره کرد و یادآور شد: احداث تعداد بالای مسکن مثل طرح مسکن مهر از جمله راهکارهایی است که در بلندمدت قیمت مسکن را کاهش می دهد.

وی افزود: از این رو طرح دولت برای اعطای سالی یک میلیون زمین و تسهیلات برای ساخت مسکن، طرح خوبی است که کمیسیون عمران باید آن را پیگیری کرده و اقدام دولت را تقویت کند اما ایراداتی نیز دارد که برای اقشار پایین دست جامعه نبوده و در کنار آن باید بخشی برای محرومان در نظر گرفته شود.

طاهری در ادامه با بیان اینکه از آنجایی که یک خانه یک روزه ساخته نمی شود و در کوتاه مدت نمی توان شاهد تأثیر طرح های مسکن در کاهش قیمت آن بود، اظهار داشت: برای کاهش قیمت مسکن در کوتاه مدت باید از منازلی که به صورت خالی مانده و احتکار شده استفاده کرد تا وارد چرخه شوند که طرح مالیات بر خانه های خالی باعث این امر می شود که حتی در کشورهای کوچک تر از ما نیز جواب داده است.

این نماینده مردم از استان زنجان در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه با ابزار مالیات می توان خانه های خالی را وارد چرخه کرد، ابراز داشت: برخی انتقادها از این طرح به این دلیل است که تصور می کنند این طرح بدون کار کارشناسی و به طور ناگهانی به تصویب رسیده است در حالی که از زمانی که نمایندگان در اسفندماه روی کار آمدند روی این طرح کار کردند و اندیشکده ها و کارشناسان زیادی آن را مورد بررسی قرار دادند.

وی افزود: طرح مالیات بر خانه های خالی مورد تأیید وزارت راه و شهرسازی و اداره مالیات است و همه نکات آن نیز رعایت شده و حداقل تأثیر آن این است که افزایش قیمت مسکن را نخواهیم داشت.

طاهری با اشاره به تصویب کلیات این طرح یادآور شد: بعد از تصویب جزئیات این طرح در مجلس، به شورای نگهبان خواهد رفت و پیش بینی کرده ایم تا پایان تابستان به مرحله اجرا درآید اما در بازه کنونی تصویب چنین طرحی نیز بار روانی خود را بر قیمت ها خواهد داشت و نزول قیمت مسکن را شاهد خواهیم بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه مجلس نظارت خود را بر اجرای این قانون به شدت خواهد داشت تا شاهد تأثیرات مثبت آن باشیم، خاطرنشان کرد: عده ای تصور می کنند اجرای این قانون باعث کاهش انگیزه برای ساخت و ساز می شود در حالی که اینگونه نیست و فقط خانه های ساخته شده نباید خالی بمانند و احتکار شوند و حتما باید در چرخه قابل استفاده باشند.

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی