کد خبر : 4144

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تا کنون ریاست ۱۳ نفر را بر خود دیده است و در مجلس یازدهم، این کرسی به نماینده مردم مشهد و کلات رسید.

در جلسه علنی امروز(چهارشنبه 25 تیرماه) با رای نمایندگان رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس مشخص شد و سکانداری این کمیسیون حساس که ذات نظارتی دارد تا تقنینی برعهده نصرالله پژمانفر قرار گرفت.

نماینده مردم مشهد و کلات در رقابت با حسن شجاعی علی‌آبادی، سید نظام الدین موسوی و سید محمود نبویان توانست رای اعتماد 79 نماینده را کسب کند و بر کرسی ریاست کمیسیون اصل 90 مجلس بنشیند.

کمیسیون اصل 90 مجلس بر اساس قانون اساسی تشکیل می شود تا هر شهروند ایرانی شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضاییه داشته باشد، شکایت خود را کتبا به مجلس شورای اسلامی عرضه کند.

اعضای این کمیسیون موظف هستند به شکایت دریافتی رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد و در مواردی که شکایت به قوه مجریه یا قوه قضاییه مربوط است رسیدگی و پاسخ کافی از آنها بخواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام کند و در موردی که مرتبط به عموم باشد به اطلاع عامه برساند.

در راستای همین اصل قانونی بود که با شروع به کار اولین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم خردادماه سال 1359 و تدوین آیین نامه داخلی، در ماده سی و دو آن( ماده 44 کنونی)، نمایندگان اهتمام خود را بر تشکیل کمیسیونی با عنوان کمیسیون اصل نودم قانون اساسی برای اجرای این اصل گذاشتند.

در ماده 44 آیین نامه داخلی مجلس (بعد از اصلاحات) تاکید می شود که به منظور سامان دادن و کارآمد سازی مجلس و نمایندگان، خصوصاً نسبت به طرز کار قوای مجریه، قضائیه و مجلس مبتنی بر اصول متعدد قانون اساسی بالاخص اصل نودم(90)، کمیسیونی به نام اصل نودم(90) قانون اساسی تشکیل می شود تا طبق قوانین مصوب مربوط به خود اداره و انجام وظیفه کند.

از آنجایی که کمیسیون اصل 90 با ذات نظارتی که دارد، پر اهمیت شمرده می شود از این رو گزینه های ریاست این کمیسیون از سوی هیات رئیسه مجلس  و از میان اعضای ثابت کمیسیون به صحن علنی پیشنهاد می شود و نمایندگان با رای اعتماد از بین گزینه یک نفر را برای ریاست یکساله این کمیسیون انتخاب می کنند، این بار هیات رئیسه مجلس 5 نفر را معرفی کردند که آقامیرسلیم انصراف می دهد و رقابت بین 4 نماینده انجام می شود.

با وجود اینکه کمیسیون اصل 90 از مجلس اول شکل گرفته بود اما عملا تا مجلس ششم این کمیسیون فعالیت چندانی نداشت. در ادوار هفتم و هشتم مجلس، فعالیت کمیسیون اصل 90 ارتقا پیدا کرد و حجم پرونده های رسیدگی شده و گزارش های ارائه شده به صحن علنی افزایش چشمگیری پیدا کرد.

مجلس هشتم نگاه ویژه ای به کمیسیون اصل 90 داشت به نحوی که در روزهای ابتدایی شکل گیری این مجلس نمایندگان با اصلاح آیین نامه داخلی در خصوص تعداد و ترکیب اعضا و انتخابات هیات‎رییسه کمیسیون اصل نود تغییراتی اعمال کردند. (به نحوی که در ابتدای گزارش به آن اشاره شد.) از این دوره به بعد بود که رئیس کمیسیون اصل 90 با پیشنهاد هیات رییسه مجلس از بین اعضای ثابت کمیسیون و با رای مجلس انتخاب شد.

کمیسیون اصل 90 مجلس تا کنون ریاست 13 نفر را بر خود دیده و در مجلس یازدهم، این کرسی به نماینده مردم مشهد و کلات رسیده است.

اسامی روسای کمیسیون اصل 90 در یازده دوره مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

ادوار مجلس

رئیس کمیسیون اصل 90

اول

سال‌های اول و دوم: محمد صادق حائری شیرازی نماینده مردم شیراز

سال‌های سوم و چهارم: سید محمد موسوی خوئینی‌ها نماینده مردم تهران، ری و شمیران

دوم

مرتضی فهیم نماینده مردم کرمان

سوم

سال اول: سید حسین موسوی تبریزی نماینده مردم تبریز

سال‌های دوم، سوم و چهارم: فخرالدین موسوی ننه کران نماینده مردم اردبیل

چهارم

محمد علی شرعی نماینده مردم قم

پنجم

سال اول و چهارم: هاشم هاشم زاده هریسی نماینده مردم تبریز

سال دوم و سوم: محمدرضا فاکر نماینده مردم مشهد

ششم

حسین انصاری راد نماینده مردم نیشابور

هفتم

حسین انصاری راد نماینده مردم نیشابور

هشتم

سال اول و دوم: محمدرضا فاکر نماینده مردم مشهد

سال سوم و چهارم: ابراهیم نکونام نماینده مردم گلپایگان و خوانسار

نهم

محمدعلی پورمختار نماینده بهار و کبودرآهنگ

دهم

داوود محمدی نماینده قزوین

یازدهم

نصرالله پژمانفر نماینده مشهد و کلات

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی