کد خبر : 4028

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس:

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه نظر مجلس نظر آحاد نمایندگان نیست، گفت: نظر مجلس بر مبنای نظری است که از طریق رأی اکثریت نمایندگان در کمیسیون ها و صحن علنی تعیین می شود.

محمدحسین فرهنگی با بیان اینکه نمایندگان طبق اصل 84 قانون اساسی درباره موضوعات داخلی و خارجی کشور حق اظهار نظر دارند، گفت: ممکن است این سوال به اذهان افرادی که مطالعات حقوقی دارند تبادر کند که مگر دیگران حق اظهار نظر ندارند؛ درست است که همه حق اظهار نظر دارند اما جایگاه نماینده جایگاه ملی بوده و صراحت قانون اساسی این اختیار را تاکید کرده است تا فراتر از منطقه، کمیسیون و تخصص خود، درباره تمام امور کشور اظهار نظر کند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه نظر برخی افراد بر این است که گاهی اظهارات نمایندگان مناسب نبوده و با انتشار در سطح افکار عمومی، برای تخریب مجلس استفاده می شود، عنوان کرد: بارها اعلام کرده ایم که نظر مجلس نظر آحاد نمایندگان نیست بلکه نظری است که از طریق رأی اکثریت نمایندگان در کمیسیون ها و صحن علنی تعیین می شود لذا نظر شخصی هر نماینده نیز ممکن است نظر کل مجلس نباشد.

وی در ادامه در توضیح علت تخریب ها علیه مجالس اظهار داشت: علت این تخریب ها بعضا رقابت های انتخاباتی پیش از ورود به مجلس و اقدامات مخالفان سیاسی نسبت به یکدیگر است.

فرهنگی ادامه داد: زمانی که جریانی سیاسی اکثریت نمایندگان را دربر دارد، جریان مقابل تلاش می کند تا با استفاده از ابزار رسانه، جریان رقیب را تخریب کند.

این نماینده در مجلس یازدهم اضافه کرد: از سوی دیگر برخی رقیبان انتخاباتی نمایندگان مجلس در سطح کشور که تعداد قابل توجهی نیز هستند، بعد از عدم امکان حضور در قوه مقننه اقدام به تخریب افرادی می کنند که هم اکنون نماینده مجلس هستند از این رو جریانات رسانه ای میان افراد شکل می گیرد که ظاهر مناسبی ندارد.

وی همچنین به تخریب نمایندگان مجلس در جریان عدم امضای برخی طرح ها اشاره کرد و افزود: این اتفاق در حالی می افتد که وقتی نماینده ای طرحی را پیشنهاد می دهد ممکن است صرفا به جمعی از نمایندگان برای دریافت امضا مراجعه کند و برخی نمایندگان از وجود چنین طرحی مطلع نباشند چرا که به جریان انداختن هر طرحی، صرفا به 15 امضا نیاز دارد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه امضا نشدن طرحی از سوی یک نماینده به معنای مخالف بودن با آن نیست، خاطرنشان کرد: چه در این مورد و چه در موارد دیگر جمع آوری امضاء، ممکن است نماینده ای متن مذکور را ندیده و جمع آوری کننده به ایشان مراجعه ای نداشته و یا زمان جمع آوری امضا اساسا وی در مجلس حضور نداشته باشد. بنابراین رسانه ها به ویژه در فضای مجازی نباید از این موضوع برای ایجاد جریانی بر علیه برخی نمایندگان استفاده کرده و آنها را زیر سوال ببرند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی