کد خبر : 3763

سلیمی:

عضو هیات رییسه مجلس گفت: رسیدگی به مشکلات حوزه انتخابیه بسیار مهم و در راستای نظارت بر حسن اجرای قوانین است.

علیرضا سلیمی  با انتقاد اینکه در میان محافل مردمی از تعطیلی مجلس در این ایام صحبت می شود و نداشتن جلسه علنی را تعطیلی مجلس قلمداد می کنند، گفت: اینکه مجلس تعطیل است عبارت نادرستی است؛ چراکه در جمهوری اسلامی نباید حتی برای یک روز هم مجلس تعطیل باشد، این عبارت بدین معناست که فرایند کار در قوه مقننه طبق قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس مشخص است و طبق آن تصمیمات اتخاذ می شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس قانون، مهمترین وظایف مجلس شورای اسلامی قانونگذاری و نظارت است. قانونگذاری در مجلس طبق فرایندی که در قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس آمده، صورت می پذیرد؛ بدین معنا که بر اساس طرح تقدیمی نمایندگان و لایحه تقدیمی دولت، قوانین در کمیسیون های تخصصی و صحن علنی مجلس مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد و تبدیل به قوانین جاری کشور می شود.

وی افزود: اما در بعد نظارت مجلس نیز وظایف خاصی دارد که این نظارت از طریق تحقیق و تفحص ها و از طریق نظارت های میدانی و شکایات مردم صورت می گیرد که یکی از بهترین راه ها جهت نظارت بر حسن اجرای قانون، سرکشی و رسیدگی به امور حوزه انتخابیه نمایندگان است که تلاش شده بعد از سه هفته برگزاری جلسات علنی، یک هفته نیز رسیدگی به مشکلات حوزه انتخابیه نمایندگان صورت بگیرد.

این نماینده مجلس در دوره یازدهم بیان کرد: این سخن که مجلس در هفته بعد یا هفته های بعد جلسه علنی ندارد، بدین معنا نیست که مجلس تعطیل است، بلکه بُعد دیگر وظایف نمایندگی مجلس است که نمایندگان از طریق سرکشی به حوزه های انتخابیه خود، از مشکلات مردم، فرایند اجرای قانون در تمامی حوزه از جمله رسیدگی به راه های ارتباطی، وضعیت آب  و دیگر مسائل به فراخور مشکلات حوزه انتخابیه با خبر می شوند.

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس ادامه داد: اینجانب به عنوان نماینده محلات و دلیجان در طول سال و زمانی که به حوزه انتخابیه جهت سرکشی مسائل می روم، جلسات متعددی با مسئولان محلی و استانی برگزار کرده و زمانی بسیاری را برای ملاقات های مردمی درنظر گرفته و پای درددل مردم و مشکلات آنها نشسته و تلاش بر این است که با استفاده از راه های قانونی مشکلات مردم حل شود. باید گفت در هفته ای که مجلس جلسه علنی ندارد، جزو سخت ترین زمان ها برای نمایندگان است؛ چراکه بسیار فعال به مسائل و مشکلات مردم رسیدگی می کنند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در مجلس یازدهم میزان تعطیلی جلسات علنی از یک ماه به دو هفته تقلیل پیدا کرد که این نکته مهمی است که می توان در سریع ترین زمان ممکن، جلسات علنی برگزار شده و فرایند قانونگذاری به شیوه ای مطلوب صورت گیرد./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی