کد خبر : 3624

موسوی:

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس یازدهم گفت: در مذاکرات اخیر مذاکره کنندگان ما بیش از حد به طرف‌های مقابل خوشبین بودند و خوش‌بینی‌هایی که هم در قبال اروپا و هم در قبال آمریکا منجر به ساده لوحی آنها شد.

 
سید نظام موسوی ، به تصویب قطعنامه شورای حکام و پیشنهادهای ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر مذاکره مجدد و همچنین پافشاری برخی از دولتمردان به مذاکره با آمریکا و اروپا با توجه به عدم پایبندی به تعهدات گذشته خود اشاره کرد و گفت: هیچ کس اصل مذاکره را زیر سوال نمی‌برد؛ زیرا مذاکره یک روش در مراودات دیپلماتیک است، اما مهم این است که چه میزان می‌شود منافع خود را در مذاکره تامین کرد.

وی افزود: زمانی که احساس شود مذاکره موجب تجری دشمنان و یا اینکه اتلاف وقت برای ما می‌شود در اینجاست که مذاکره باید ممنوع شود؛ ما در گذشته نیز به تناوب با آمریکا و اروپا مذاکره داشتیم، اما الان آن چیزی که مشخص و روشن است، خروجی‌های مذاکره به نحوی تنظیم شده که عملا ما ضمانت اجرایی برای تعهدات طرف مقابل نخواهیم داشت.  

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات به خوشبینی‌های تیم مذاکره کننده در زمان تصویب برجام اشاره و تاکید کرد: در مذاکرات اخیر مذاکره کنندگان ما بیش از حد به طرف‌های مقابل خوشبین بودند و خوش‌بینی‌هایی که هم در قبال اروپا و هم در قبال آمریکا منجر به ساده لوحی آنها شد و ما نتوانستیم از این‌ها برای انجام تعهداتشان ضمانت اجرایی بگیریم و نتیجه آن هم پس از حدود 5 سال از تصویب برجام نهایتا به نقطه صفر برگشتیم و حتی این به گونه‌ای بوده که قطعنامه علیه ما صادر کردند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه افزود: متاسفانه تحریم ها همچنان پا برجا و صنعت هسته‌ای هم فریز شده است؛ بنابراین کدام آدم عاقلی تجویز می‌کند که ما مجددا وارد یک سیری شویم که نمونه‌ای از آن را در گذشته تجربه کردیم؟

وی به پیشنهادهای ترامپ درباره مذاکره مجدد با ایران اشاره و اظهار مکرد: ترامپ می‌گوید برجام را قبول ندارم و باید ایران تعهدات بیشتری بدهد و دلیل اینکه مسئولان ارشد نظام مخافت خود را با مذاکره بیان می‌کنند دلیل بر این نیست که ما با اصل مذاکره مخالف هستیم ولی می‌گوییم مذاکره این مدلی به درد ما نمی‌خورد چرا که باید طرف مقابل در وهله نخست به تعهدات قبلی خود پابند باشد تا ما وارد پروسه جدید شویم.

موسوی در ادامه افزود: اروپایی‌ها تعهداتی که در مسئله برجام داده بودند هیچ کدام را عملیاتی نکردند و حتی  براساس اسناد ادعایی رژیم صهیونیستی در شورای حکام علیه ایران قطعنامه تصویب می‌کنند و این گویاست که این‌ها به دنبال مذاکره نیستند بلکه به دنبال فشار به ایران هستند که ما نیز باید محکم بایستیم و وارد پازل آنها نشویم./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی