کد خبر : 3530

علیرضابیگی با اشاره به عدم تعیین تکلیف مشکلات خُرد و محلی در استان‌ها:

نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: ارجاع بسیاری از مشکلات خُرد و منطقه‌ای به نمایندگان مجلس ناشی از نگرش سیاسی حاکم بر دولت است و ارتباطی با عزم و اراده حکمرانان محلی و منطقه‌ای ندارد.

احمد علیرضابیگیدر توضیح اهمیت انتخاب مدیران محلی و منطقه‌ای متخصص طبق اصول شایسته سالاری، گفت: در موارد متعدد و موضوعات مختلف شاهدیم که مسائل محلی و منطقه‌ای به نماینده مجلس ارجاع می شود و حکمران محلی علی القاعده وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند لذا نماینده امکان ایفای نقش در سطح بالاتر ندارد. بخش عمده این معضل بستگی به نوع نگرش حاکم بر دولت دارد.

نمایده مردم تبری، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی معتقد است: در صورتی که نگرش حاکم بر دولت، صرف منابع در مسیر اولویت های مردم باشد، طبیعتا استاندار یا والی محلی از آن  تبعیت می‌کند اما وقتی دولت مرکزی از آلام مردم و مشکلات مردم غافل بوده و منابع را بر مبنای اولویت های زندگی مردم صرف نمی‌کند، بیشترین درگیری و کنش و واکنش بین مردم – دولت محلی و نماینده به وجود می‌آید.

وی افزود: ارجاع مسائل محلی و منطقه‌ای به نمایندگان و صرف وقت زیاد نمایندگان برای حل موضوعاتی که می تواند به دست حکمرانان محلی حل شود، تقصیر استاندار یا بخشدار  نیست، در واقع نگرش دولت مرکزی دچار اشکال شده است. در دولت کنونی نیز منابع صرف اولویت های زندگی مردم نشده است، لذا درگیری بین مردم، نماینده دولت و نماینده مردم پیش می‌آید.

علیرضابیگی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی در این چرخه معیوب از نگرش سیاسی حاکم بر دولت سرچشمه می گیرد، یادآور شد: بر اساس گزارش تفریغ بودجه، 5 میلیارد از سرمایه کشور «من غیر حق» هزینه شده و منابع صرف اولویت ها نشده است. بنابراین استاندار در جغرافیای دور از پایتخت چگونه می تواند پاسخگوی مردم باشد بر فرض اینکه اراده لازم هم داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های امروز مردم مسکن است، گفت: بر اساس اصل 31 قانون اساسی، دولت ملزم به تهیه مسکن است و طبق قانون اساسی موظف به تیم داری، باشگاه داری و تولید خودرو نیست اما موضوع مسکن به حاشیه رفته است. بنابراین مشکل اصلی به حکمرانان محلی باز نمی گردد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی