کد خبر : 3497

ماراتن نفس گیر و رقابت اصلی میان سید شمس الدین حسینی و الیاس نادران است

------------------------------------------------‐--------

سید شمس الدین حسینی تا اینجای کار به پشتوانه تخصص و سوابق مدیریتی و مشرب اخلاقی توانسته است حمایت تعداد قابل توجهی از نمایندگان کمیسیون را به دست آورد و شیب نمودار حمایت از وی صعودی است

------------------------------------------------‐--------

انتخابات هیات رییسه کمیسیونهای تخصصی مجلس شورای اسلامی پس از دوهفته ارزیابی و بررسی، با نهایی شدن لیست اعضای هریک از کمیسیونها ، از یکشنبه آینده در دستور کار کمیسیونها قرار دارد و مهمترین گام‌ نمایندگان‌ برای شکل گیری کمیسیونهای تخصصی و آغاز بکار رسمی مجلس برداشته خواهد شد.

کاندیداهای شاخص ریاست کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات  مجلس  چه افرادی هستند؟!

در این‌دوره از انتخابات که رقابت میان جریانهای داخل کمپین اصولگرایی است،بر خلاف دوره های پیشین کاندیداهای بسیاری برای تصدی ریاست کمیسیون دست به کار شده اند.

سید شمس الدین‌حسینی، حاجی بابایی، نادران، خدابخشی، مفتح و قادری در هفته گذشته بارها نامشان برای ریاست کمیسیون مطرح شده است.

اما به نظر میرسد ماراتن نفس گیر و رقابت اصلی میان سید شمس الدین حسینی و الیاس نادران برگزار شود:

سوابق سیدشمس الدین حسینی:

سید شمس الدین حسینی دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای اقتصاد و از جمله اقتصاددانان شاخص وعضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است.

او در کارنامه علمی و پژوهشی و اجرایی خود از جمله ریاست دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، مدیرکلی وعضویت در هیات رییسه سازمان برنامه وبودجه  کشور، دبیری طرح تحول نظام اقتصادی کشور ، وزیری وزارت اموراقتصادی و دارایی  و ریاست کمیسیون اقتصادی دولت را ثبت و ضبط دارد.

در فضای عمومی و در میان‌ جریانهای سیاسی، حسینی چهره ای اقتصادی و بی حاشیه و در میان کانونهای مهم اقتصادی و سازمانهای برنامه ریز واستراتژیک، او متخصص اقتصاد و برنامه و اهل تحول و غیرسیاسی شناخته می شود.

او نه کار را در دانشگاهها و به صورت اکادمیک بلکه  توامآً در مقام‌اجرایی در پستهای متنوع و تا وزارت امور اقتصادی و دارایی و در سخت ترین دورانها آزموده است.

هدفمندی یارانه ها و طرح تحول نظام‌اقتصادی از عملکردهای  اوست و تحول در نظام‌بودجه ریری کشور هدف او در کمیسیون‌برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی است.

سوابق الیاس نادران:

الیاس نادران دانش آموخته اقتصاد است و ۳ دوره در مجالس هفتم، هشتم و نهم نماینده مجلس و عضو کمیسیون‌ برنامه بوده است.

به ظن بسیاری از کارشناسان‌، کمیسیون‌برنامه به مسوولی نیاز دارد که بتواند شعار مجلس جهادی و کارآمد را با پرهیز از فرصت سوزی و سیاسی کاری ها به نفع پارلمان و صاحبان اصلی مجلس، یعنی مردم آسیب دیده از اوضاع نابه سامان‌اقتصادی تغییر دهد. 

حسینی تا اینجای کار به پشتوانه تخصص و سوابق مدیریتی و مشرب اخلاقی توانسته است حمایت تعداد قابل توجهی از نمایندگان کمیسیون را به دست آورد و شیب نمودار حمایت از وی صعودی است و به نظر میرسد با افزایش حمایتهای نمایندگان کمیسیون این روند نتیجه قطعی تصدی ریاست کمیسیون  را برای او به ارمغان بیاورد. از لحاظ تحصیلات و تجربه اجرایی، کفه ترازو به سمت حسینی سنگینی می کند.

روز یکشنبه اول تیرماه ۹۹ روزی است که  کمیسیونهای تخصصی مجلس حداقل برای یک‌دوره یکساله ترکیب هیات رییسه خود را خواهد شناخت و خواهیم‌  دید که در تخصصی ترین  کمیسیون مجلس شورای اسلامی تخصص و تجربه برنامه ریزی  پیروز خواهد شد یا سایه سنگین  سیاست بر کمیسیون برنامه سنگینی خواهد کرد!

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی