کد خبر : 17790

نماینده شیراز:

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای تاکید کرد: احزاب به نسبت سهم خود از آرای مردمی در مجلس صاحب کرسی می شوند و بر این اساس هیچ جناح و جریانی از گردونه قانونگذاری خارج نمی شود.

 
 

جعفر قادری اظهار داشت: طرحی برای اصلاح ساختار انتخابات مجلس با عنوان نظام انتخابات تناسبی برای حوزه های دو نماینده و بیشتر به کمیسیون شوراها تقدیم شده و پیوست های پژوهشی آن با مراکز علمی نظیر پژوهشکده شورای نگهبان، دانشگاه شریف و مرکز پژوهش های مجلس نیز تهیه شده است.

وی افزود: هدف این طرح برای حوزه هایی است که دو نماینده و بیشتر دارند و تنها 110 کرسی را شامل می شود و حرکت مثبت برای اصلاح ساختار فعلی انتخابات خواهد بود و با توجه به اینکه این طرح همه کشور را شامل نمی شود احتمالاً نمایندگان نیز موضع منفی نسبت به آن نداشته باشند.

وی در خصوص نکات مثبت نظام انتخابات تناسبی گفت: این ساختار در بسیاری از کشورهای دنیا تجربه شده و احزاب و ائتلاف ها به نسبت سهم از آرای مردمی در مجلس صاحب کرسی می شوند و بر این اساس هیچ جناح و جریانی از گردونه قانون گزاری خارج نمی شود.

قادری تصریح کرد: وزن و سهم جناح ها در هر دوره در مجلس با این طرح تغییر می کند و دیگر شاهد بسیاری از تنش ها و درگیری های جریانات خارج مجلس از نخواهیم بود و از سوی دیگر نیز احزاب را مجبور می کند فعالانه تر در عرصه سیاسی  کشور نقش آفرینی کنند./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی