کد خبر : 17769

نوروزی:

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خواهان اصلاح مواردی در قانون انتخابات شوارها در راستای بهبود نظارت مجلس بر این انتخابات شد.

حسن نوروزی ، با اشاره به نواقص و خلاء های قانونی در راستای نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی گفت: نظارت مجلس بر انتخابات شوراها اقدام مناسبی است مشروط به اینکه اصلاحاتی در قانون و نحوه نظارت صورت گیرد. مسئله ای که وجود دارد این است که هیات مرکزی نظارت تجدید نظر در آرای احراز صلاحیت را حق خود می داند اما این کار اشتباه است بلکه این هیات تنها باید به شهرهای با جمعیت بالای 200 هزار نفر ورود کند چرا که زمان یک هفته ای که در نظر گرفته شده است این امکان را نمی دهد که هیات مرکزی بتواند بر تمام شهرهای ایران نظارت کند از این رو مشکلاتی رخ می دهد.

وی پیشنهاد داد: بنابراین بهتر است هیات مرکز نظارت فقط درباره شهرهای مرکز استان نظر دهد و در سایر شهرها رای هیات نظارت استانی کافی باشد.

این نماینده مجلس بیان کرد: زمان بازشماری آرا باید مشخص باشد که آیا بازشماری تا یک ماه بعد از انتخابات ممکن است یا خیر؟ به نظر می رسد باید زمان بازشماری تا اعلام نهایی امکان پذیر باشد این نکته در قانون مسکوت مانده و باید تعیین تکلیف شود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه مراجع چهارگانه درباره صلاحیت افراد اظهار نظر می کنند، گفت: برخی افراد با زرنگی تمام کاری می کنند که پرونده نداشته باشند این نکته باید مدنظر قرار گیرد از سوی دیگر برخی افرادی که محکومیت دارند و به واسطه آن دو دوره رد صلاحیت می شوند با دستکاری در برخی پرونده ها کاری می کنند که صلاحیتشان در دور بعدی تایید شود از این رو باید دبیرخانه دائمی شکل بگیرد، پرونده ها نگهداری شود تا افرادی که محکومیت دارند شانس حضور در رقابت های انتخاباتی را پیدا نکنند./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی