کد خبر : 17732

کاظمی:

رئیس هیات مرکزی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی تاکید کرد که باید دستگاهیی نظارتی عهده دار نظارت بر انتخابات شوراها باشد چرا که این کار دور از شأن قوه مقننه است.

 

سیدحمیدرضا کاظمی با اشاره به ضرورت اصلاح قانون انتخابات شوراهای اسلامی گفت: اگر بتوان نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی را از مجلس به یک نهاد نظارتی دیگر بدهیم، نتایج مثبتی حاصل می شود، چرا که شأن مجلس بالاتر از این است که بخواهد مستقیم کار بررسی صلاحیت را انجام دهد، بلکه نمایندگان باید نقش ناظر را داشته باشند.

نماینده مردم پلدختر ومعمولان در مجلس ادامه داد: با وجود تلاش در کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس برای تفویض نظارت به سایر دستگاه ها، متاسفانه دستگاه خاصی این مسئولیت را نپذیرفت، با این حال اصلاحات دیگری در قانون انتخابات شوراها انجام شده که برای بررسی در نوبت صحن قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: این قانون در بحث‌هایی مانند نظارت، جایگاه و نقش نظارت ایراداتی دارد، در واقع باید وظایف نظارت و اجرا تفکیک شود تا مجری انتخابات صرفا اجرا کننده سیاست انتخابات باشد تا دستورالعمل هایی که قانونگذار تعیین می کند را بدون دخالت قانونگذار اجرا کند متاسفانه وقتی قانونگذار مجری می شود تصمیمات درست اجرا نشده یا اعمال سلیقه می شود.

رئیس هیات مرکزی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی با اشاره به ضرورت تعیین زمان برای صلاحیت کاندیداهای این انتخابات بیان کرد: در این دوره شاهد ورود دیوان عدالت اداری در تعیین صلاحیت ها و تایید و ابطال آراء بودیم، عملا دیوان نقش هیات نظارت را ایفا کرد که خلاف قانون بود، بنابراین در اصلاح قانون باید به صورت شفاف محدوده ورود دیوان عدالت اداری و عدم تکمین دستگاه های اجرایی مشخص شود./

پایان پیام

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی