کد خبر : 17129

نجابت با اشاره به نشست کمیسیون امورداخلی کشور بیان کرد:

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس بیان کرد: در حال حاضر طرح هادی روستا مانع توسعه روستا شده و معضلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به وجود آورده و البته مهمترین چالش کمبود زمین جهت ساخت مسکن در روستاها است.

روح الله نجابت ، با اشاره به نشست روز گذشته (سه شنبه 23 آذرماه) کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: در ابتدای جلسه جناب آقای حدادی نماینده ناظر کمیسیون بر انتخابات شوراهای محلی ونزوئلا گزارشی از سفر به کشور ونزوئلا ارایه کردند و نقاط قوت و ضعف انتخابات را به همراه ساختار حکمرانی کشور ونزوئلا تشریح کردند.

نماینده مردم شیراز و ورزقان در مجلس ادامه داد: دستور کار دوم و اصلی جلسه ی کمیسیون، بررسی مسائل و چالش های طرح های هادی روستایی با حضور رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان جنگل ها و مراتع، رییس سازمان امور اراضی، معاون رییس سازمان محیط زیست و مدیرکل هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور بود.

وی اظهارداشت: در این بخش از جلسه، ابتدا کارشناس مرکز پژوهش ها گزارشی از چالش و آسیب های طرح های هادی روستایی ارائه و در ادامه پیشنهادات تقنینی و نظارتی خود را عنوان کرد. سپس تمام نمایندگان عضو کمیسیون و نمایندگان دستگاه های اجرایی به ارائه دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

این نماینده مجلس بیان کرد: نمایندگان و کارشناسان تاکید داشتند که ساز و کار موجود برای تعریف طرح هادی روستایی دچار نقصان بوده و بزرگترین چالش طرح های هادی این است که در دهه های ۱۳۷۰ و ۱۳۸۰ به تصویب رسیده و مقرر شده در بازه زمانی مشخص مورد بازنگری قرار گیرد که این مهم اتفاق نیافتاده است.

نجابت افزود: در حال حاضر طرح هادی روستا مانع توسعه روستا شده و معضلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به وجود آورده و البته مهمترین چالش کمبود زمین جهت ساخت مسکن در روستاها است.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: در نتیجه روستاییان یا مجبور به مهاجرت به شهرها می شوند یا مجبور به ساخت و ساز غیرمجاز در حریم روستاها هستند که به نوبه خود موجب حجم زیاد پرونده های قضایی و نارضایتی مردمی شده است. در نهایت نظر به ضعف استدلال دستگاه های اجرایی مقرر شد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ظرف مدت ۲ ماه نسبت به ارائه نظرات کارشناسی و راه حل های پیشنهادی دستگاه ها به کمیسیون اقدام کند./

پایان پیام

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی