کد خبر : 16881

جوکار:

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: ما نمی خواهیم با طرح تقسیمات کشوری پراکندگی قومیتی یا فرهنگی ایجاد شود بلکه می خواهیم همبستگی بیشتر رخ دهد و مشکلات استان را حل کنیم بنابراین نیاز به کار مطالعاتی و پژوهشی است.

محمدصالح جوکار ، با اشاره به بررسی طرح تقسیمات کشوری در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بیان کرد: چندین طرح با عنوان تقسیمات کشوری در دستور کار کمیسیون است، تقسیم استان های بزرگ به استان های کوچکتر مطرح بوده و پیش بینی تبدیل برخی استان ها به دو یا سه استان نیز وجود دارد.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دلایل توجیهی طرح تقسیمات کشوری این است که هر چه استان ها کوچکتر شوند مسئولان و مدیران استانی بهتر می توانند به مشکلات توجه و مسائل آنها را حل کنند، زیرا براساس این نظر، هر چه استان ها پهناور باشند مدیران نمی توانند پاسخگوی نیازهای همه استان ها باشند.

وی بیان کرد: بیشترین بحثی که داشته ایم، این است که جمعیت، پراکندگی جمعیت و مسائل سیاسی و فرهنگی مختلفی که در یک حوزه سرزمینی به عنوان استان قرار گرفته، مورد توجه قرار گیرد و در کمیسیون سعی شده در طرح تقسیمات مسائل ریز فرهنگی، قومی، مسائلی که همبستگی ملی را افزایش می دهد در نظر گرفته شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: برخی از جزییات تقسیمات کشوری نهایی و تصویب شده اما هنوز گزارش کمیسیون و مصوبات کمیسیون را به صحن ارسال نکرده ایم، اتمام بررسی طرح تقسیمات کشوری قابل پیش بینی نیست، چرا که بحث های جدی در این زمینه وجود دارد و باید بر روی جزییاتی که بیان شده، مطالعه بیشتری شود.

جوکار گفت: ما نمی خواهیم با طرح تقسیمات کشوری پراکندگی قومیتی یا فرهنگی ایجاد شود بلکه می خواهیم همبستگی بیشتر رخ دهد و مشکلات استان را حل کنیم بنابراین نیاز به کار مطالعاتی و پژوهشی است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس تاکید کرد: پیشنهاداتی برای تقسیمات استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان و فارس در کمیسیون مطرح شده است./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی