کد خبر : 16432

مالکی:

رئیس فراکسیون استان‌های مرزی مجلس با اشاره به وضعیت نامناسب استان‌های مرزی به لحاظ زیرساختی و تامین اعتبارات، گفت: تقویت امنیت و اقتصاد کشور با توسعه استان‌های مرزی تحقق پیدا می‌کند.

فداحسین مالکی، در توضیح تاثیر توسعه استان‌های مرزی بر افزایش امنیت مرزهای کشور، گفت: در سفر دومی رئیس‌جمهور به سیستان و بلوچستان داشت، گزارشی از وضعیت استان‌های مرزی به عنوان رئیس فراکسیون استان‌های مرزی مجلس ارائه دادم و در این گزارش درباره ظرفیت‌های استان‌های مرزی و عدم رسیدگی به این استان‌ها و نهایتا لزوم استفاده از ظرفیت مناطق مرزی و گلوگاه‌های مرزی که می‌تواند به ارتقاء امنیت و رونق اقتصاد کشور بینجامد، توضیحاتی دادم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رئیس‌جمهور وعده رسیدگی به استان‌های مرزی را پس از استماع گزارش مذکور داد. ما باید توجه داشته باشیم که جمهوری اسلامی ایران با داشتن 15 کشور همسایه  از مهمترین موقعیت‌هایی مرزی برخوردار است. تقویت و توسعه مرزها می‌تواند به امنیت و اقتصاد کشور کمک می‌کند.

مالکی با بیان اینکه در شرایط فعلی وضعیت استان‌های مرزی خوب نیست، یادآور شد: با بررسی در سطح کشور، مشخص است که بیشترین مشکلات در استان‌های مرزی است، استان‌های مرزی از جنوب تا شرق و غرب و شمال وضعیت خوبی ندارند. ما باید از این فرصت طلایی استفاده کنیم زیرا هیچ کدام از استان‌های مرزی از وضعیت و جایگاه مناسبی برخوردار نیستند.

وی افزود: فراکسیون استان‌های مرزی مجلس اقداماتی را آغاز کرده و جلساتی را با مسئولان دولت قبل و در دولت فعلی داشتیم. ما در تعریف جدید سعی کردیم علاوه بر مناطق مرزی استان، به استان‌ها از لحاظ زیرساخت‌ها رسیدگی صورت گیرد. مشارکت با کشورهای همسایه در هر استان مرزی در دستور کار فراکسیون است.

مالکی با اشاره به مشکلات بودجه‌ای در این زمینه، گفت: همه استان‌های مرزی در تامین اعتبارات مشکل دارند، متاسفانه بر اساس آنچه در قوانین بودجه سنواتی مصوب شده، اعتبارات به این استان‌ها اختصاص پیدا نکرده است. یکی از مسائل هم قطع پرداخت حق الزحمه کارکنان استان‌های مرزی است که قوه قضاییه به آن ورود کرده است. این فوق العاده مرزی کارکنان در گذشته قطع شد که با دستور رئیس قوه قضاییه به دیوان عدالت اداری جهت رسیدگی ارجاع شده است و امیدواریم شرایط به حال قبل برگردد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی