کد خبر : 16370

نجف زاده در واکنش به هدیه نقشه «جهان ترک» به اردوغان:

رئیس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس، دادن هدیه نقشه «جهان ترک» به اردوغان را سیاست‌های مدون ترکیه ندانست و گفت: عده‌ای در دسترس کشورهای استعمارگر و دست نشانده‌های اسرائیل هستند که با این اقدامات، توهم بازگشت به امپراطوری قدیم را دنبال می‌کنند لذا توصیه ما به کشورهای هم، رعایت حُسن همجواری و بهره‌مندی از قدرت منطقه‌ای ایران است.


نجف زاده در واکنش به هدیه نقشه «جهان ترک» به اردوغان:عادل نجف زاده در واکنش به اقدام رهبر حزب حرکت ناسیونالیست ترکیه مبنی بر هدیه نقشه «جهان ترک» به اردوغان که در آن تمام قلمروهای کشورهای دیگر که ترک زبان  یا اقلیت‌های ترک و مسلمان هستند از جمله ایران، عراق و روسیه را جز قلمرو ترکیه محسوب کرده بود، گفت: اقدام بر پایه عقلانیت انجام نگرفته است، تنها راه رسیدن به اهداف متعالی ملت‌ها حفظ چارچوب جغرافیایی ملل است و از این باب در دهکده جهانی شکل گرفته که مولفه‌های قدرت متفاوت شدند، بازگشت به امپراطوری‌های قدیم زشت و غیرقابل انجام و موجب وهن همان کشور است.

رئیس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی، افزود: در شرایط کنونی کشورها در هویت ملت- دولت و در جغرافیای معینی تعریف شدند و اگر قرار باشد که کشوری گستره حوزه اقتصاد و فرهنگ خود را افزایش دهد، تنها در سایه هم افزایی با همسایگان انجام می‌شود.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در مرزهای ایران و ترکیه با اشتراکات عمیق فرهنگی و تمدنی همواره صلح حاکم بوده است لذا توصیه موکد ما به آقای اردوغان حفظ چارچوب هویت ملت‌ها و دولت‌ها ترکیه در کنار همسایگان قدرتمندی مانند ایران است که امروز کنش‌گر اصلی قدرت در خاورمیانه است و دیگر اینکه توانمند سازی ترکیه را در کنار ایران قدرتمند و قوی ببیند.

جابه‌جایی میلیمتری جغرافیایی و مرزی برای جمهوری اسلامی قابل تحمل نیست

وی در ادامه اظهار کرد: چنین تحرکاتی که ژئوپلتیک منطقه را در حد یک میلیمتر جابه جا کند چنانچه در حوادث اخیر و در بحث قره باغ هم مطرح کردیم، برای جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نیست. به نظر می‌رسد این حرکت‌ها سیاست‌های مدون ترکیه نیست و عده‌ای در دسترس کشورهای استعمارگر و دست نشانده‌های اسرائیل هستند که با این روش توهم بازگشت به امپراطوری قدیم را دنبال می‌کنند البته اگر دوستان به جغرافیای قدیم خود نگاه کنند، بسیاری از کشورهای حاشیه ایران در زمان معین در چارچوب بزرگ ایران اسلامی زندگی می‌کردند و بسیاری از کشورها در داخل امپراطوری ایران بودند.

تحرکات و توهمات اسرائیلی به هیچ نتیجه معینی نمی‌رسد

نجف زاده همچنین بیان داشت: زمان چنین توهماتی گذشته است و ایران و ترکیه هم جواری صلح آمیزی داشته و داریم. تنها روش هم افزایی و قدرتمندسازی کشورها، حفظ حُسن همجواری و رعایت احوال یکدیگر است و در عین حال تعهد به جغرافیای تعریف شده است.

رئیس گروه دوستی و پارلمانی ایران و ترکیه مجلس شورای اسلامی معتقد است: چنین تحرکاتی اسرائیلی است و به هیچ نتیجه معینی نخواهد رسید. سفر اخیر وزیر خارجه ترکیه به تهران و نشست‌های منطقه‌ای ثابت می‌کند که کشورها دنبال چنین مسائلی نیستند اما عده‌ای محدود به تبعیت از سیاست‌های غلط اسرائیل در منطقه چنین توهماتی را می‌خواهند ایجاد کنند. لذا به کشورهای هم جوار توصیه می‌کنم ضمن حُسن همجواری با ایران از قدرت منطقه‌ای ایران برای افزایش توانمندی‌های خود بهره مند شوند./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی
  • عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برداشت‌های غیر متعارف در حوزه محیط زیست از آب گرفته تا ذخایر دیگر همچون خاک و…