کد خبر : 16323

طحان نظیف در نشست خبری:

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر ضرورت اجرایی شدن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفت: طرح مجلس در خصوص صنعت خودرو هنوز به شورا نرسیده اما ساماندهی این بازار ضروری است.

هادی طحان نظیف امروز (شنبه 29 آبان ماه) در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه  آخرین مصوبات و نظرات شورای نگهبان را اعلام کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص تصویب طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفت: قانون اساسی کشورمان توجه و نگاه ویژه‌ای به خانواده دارد و امیدواریم که شاهد در محوریت قرار گرفتن خانواده در همه حوزه‌ها باشیم و این قانون هم به طور کامل اجرایی شود.  

طحان نظیف اظهار کرد: در جلسات اخیر شورای نگهبان، ابهامات لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه ای مرتفع شد و خلاف شرع و موازین قانون اساسی قرار نگرفت.  

وی تصریح کرد: لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از مجلس قبل بین قوه مقننه و شورای نگهبان در رفت و آمد بوده است. این بار نیز شورای نگهبان اشکالات متعددی را به جزئیات این لایحه وارد کرده است که مجلس باید این موارد را مرتفع کند. 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این شورا، مجلس را ترغیب نمی‌کند که موضوعات اولویت دار را در دستور کار قرار دهد، افزود: ابتکار قانون گذاری در اختیار شورای نگهبان نیست و ما مصوبات را بررسی می‌کنیم و لذا نقطه شروع قانون‌گذاری، در شورای نگهبان نیست.

وی اظهار کرد: ما تنها نهادی هستیم که نسبت به اظهارنظر درباره مصوبات فقط ۱۰ روز زمان نیاز داریم و امکان دارد که در برخی از موارد فقط ۱۰ روز تمدید شود اما اگر زمان بگذرد و شورای نگهبان نظر ندهد، موضوع تبدیل به قانون می شود و لذا ما نمی‌توانیم مصوبات را نزد خودمان نگه داریم.  

طحان نظیف افزود: برخی از موضوعات دغدغه مردم است اما ما نمی‌توانیم این موضوعات را در دستور کار مجلس و در اولویت آنان قرار دهیم و این مسئله در حیطه اختیارات مجلس شورای اسلامی است و ما نسبت به این مسئله نمی‌توانیم ورود داشته باشیم.  

وی با بیان اینکه قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تاکنون چندبار بین مجلس و شورای نگهبان در حال رفت و آمد بوده است، گفت: در این رفت و آمدها به مرور اشکالات و ایرادات شورای نگهبان کاهش یافته و در نهایت اشکالات شورای نگهبان به این طرح از بین رفته است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: جلسات کارشناسی متعددی حتی در شورای نگهبان برای بررسی طرح مذکور برگزار شده است و موافقان و مخالفان این طرح هم در این جلسه حضور یافتند و نقطه نظرات خود را اعلام کردند.

وی درباره مصوبه اخیر مجلس درباره واردات خودرو، گفت: هنوز مصوبه‌ای درباره طرح ساماندهی خودرو دریافت نکرده ایم. ما هم معتقدیم که صنعت خودرو باید ساماندهی شود و خودرو باید با قیمت مناسب و با کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد. 

طحان‌نظیف ادامه داد: ما نسبت به واردات خودرو ورود کارشناسی نداشتیم. البته مخالفان و موافقانی در مجلس و فضای مجازی در این خصوص بحث کارشناسی کردند. رسالت ما در شورای نگهبان این است که موضوع را بررسی کنیم تا اگر مغایرت شرعی و قانون اساسی داشت، آن را بررسی کنیم تا مرتفع شود. ما به دنبال مانع تراشی در این زمینه نیستیم بلکه به دنبال حل مشکل هستیم. البته مصوبات مجلس نباید برخلاف قانون اساسی و شرع مقدس اسلام باشد. 

وی تصریح کرد: شورای نگهبان اساسا نسبت به مصوبه مجلس درباره خودرو هیچ اشکالی وارد نکرده بود و فقط چند ابهام وارد کرد و ما آن ابهامات را با نمایندگان در میان گذاشتیم و سعی کردیم که راهکار را پیدا کنیم. 

سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد: البته همزمان از هیات عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام هم نامه‌ای دریافت کردیم که مصوبه واردات خودرو را مغایر با تعداد زیادی از سیاست‌های کلی می‌دانستند. ما به دنبال حل مسئله هستیم. باید مصوبه را دریافت کنیم تا بررسی دقیق تری داشته باشیم و طبیعتاً ما باید نسبت به ابهامات خودمان اظهار نظر کنیم و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم باید نسبت به اشکالاتی که گرفته بود، اعلام نظر کند.

وی همچنین از ایراد این شورا به مصوبه تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار گفت و ادامه داد: بخشی از ایراداتی که به این مصوبه در شورای نگهبان گرفته شده مربوط به هیئت مقررات زدایی و بهبود کسب و کار بود. بخش دیگر ایرادات درخصوص تکالیف وزارت دادگستری بود.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره تصویب طرح اصلاح سازوکار انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، گفت: این مسئله سابقه دارد، لذا همین اشکال تقریباً در سال ۹۵ هم مطرح و شورای نگهبان هم نسبت به آن نظراتی را داشته است. بالاخره افراد وقتی در انتخابات شوراهای شهر و روستا و یا هر انتخابات دیگری شرکت می‌کنند، یک مرحله‌ای برای تجدیدنظر در قانون معمولا پیش‌بینی می‌شود. 

طحان‌نظیف با بیان اینکه در انتخابات مجلس  هیئت اجرایی، هیئت نظارت استان، هیئت نظارت مرکزی پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: قانون در این زمینه مراحل چندگانه را پیش بینی کرده است تا حقی از افراد تضییع نشود. 

وی با بیان اینکه مرجع عامل قانون اساس برای این قبیل موضوعات دیوان عدالت اداری است، اظهار کرد: حتما این موضوع تعداد پرونده‌ها را در دیوان عدالت اداری افزایش خواهد داد، اما باید از سوی دیگر این را هم مدنظر قرار دهیم که حق تظلم خواهی و دادخواهی حق مردم است. 

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری درباره تاثیر اصلاح قوانین در مجلس، گفت: اگر شورای نگهبان ظرفیت پژوهشی به لحاظ کارشناسی داشته باشد، در اختیار همه دستگاه‌ها قرار خواهد داد. بضاعت ما در این زمینه محدود است لذا می کوشیم رویه‌ها و برداشت خود را از قانون توضیح دهیم تا رفت و آمدهای قوانین بین مجلس و شورای نگهبان کاهش پیدا کند. 

وی با بیان اینکه مسئولان شورای نگهبان با حضور در جلسات برخی از کمیسیون ها تخصصی پیرو برخی طرح ها می‌کوشند ایرادات را تببین کنند، بیان کرد: مسئولان شورا با حضور در جلسات می کوشند با همکاری نمایندگان در کمیسیون های تخصصی به یک راهکار قانونی دست پیدا کنند.  این چیزی است که در شورای نگهبان خودمان را ملزم به آن می دانیم.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: البته این انتظارم می‌توان از دستگاه‌ها داشت که آن‌ها هم نسبت به رویه های شورای نگهبان توجه لازم را داشته باشند./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی